26. června 2014 12:33 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Váňa se vrací. Nestárnoucí žokej znovu osedlá v Pardubicích Tiumena

122. ročník překážkového dostihu Velká pardubická. Žokej Josef Váňa v cíli jako třetí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 122. ročník překážkového dostihu Velká pardubická. Žokej Josef Váňa v cíli jako třetí | foto: ČTK

PARDUBICE Legenda je zase tady. Josef Váňa, osminásobný vítěz Velké pardubické, jejímž je rekordmanem i v dalších ohledech, se znovu vyhoupne do sedla. To bude mít na hřbetě Tiumen, třináctiletý hnědák, s nímž Váňa v letech 2009 - 2011 dosáhl při Velké zlatého hattricku.

Jedenašedesátiletý Váňa, který po loňské Velké pardubické oznámil, že uzavírá kariéru žokeje a dále se už bude věnovat jen trenérské práci, pojede v sobotu na Tiumenovi v Pardubicích jeden z rámcových dostihů, Memoriál Kamila Kuchovského na 4500 metrů.

Pardubický "polský den" vyvrcholí Memoriálem majora Miloše Svobody na 5800 metrů, druhým kvalifikačním dostihem pro letošní 124. ročník Velké pardubické, o hlavní magnet je však už předem postaráno.

Dalšími starty Josefa Váni by měla být srpnová kvalifikace na Velkou pardubickou, a 13. října jeho pokus o devátý triumf ve slavném dostihu.

"Uvidíme, jak to bude v sobotu. Jestli pojedu jako strašák, tak na to kašlu a hotovka," říká Váňa, hned ale dodává: "Dělám všechno pro to, abych tam nestrašil. Beru to jako takový test. Když to jen trochu půjde, vyrazíme i na kvalifikaci. Víte, je hrozné dívat se na Velkou pardubickou ze země. Nebo z tribuny. To jsem už zažil dvakrát a jsou to muka," přiznal.

On-line reportáž | HOKEJ

Kanada - Finsko
1 : 3
59:08
Finové se netakticky osvobozují za cenu icingu.
59:02
Reinhartova střela sražena vedle.
58:40
Puk je u Lankinena, má ho v lapačce. Kanadský nápor je hrozivý, faktem ale je, že je bez přímého ohrožení branky.