Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Žraloka' Pálu trénink s Kličkem neodradil: Věřil bych si i na zápas o titul

Sport

  17:30
GOING AM WILDEN KAISER (ZPRAVODAJ LN) - Prožívá největší okamžiky své kariéry. Nejlepší český boxer těžké váhy Ondřej Pála (26) od pondělí trénuje se světovou jedničkou Vladimirem Kličkem. Bijec z Prahy by si troufnul postavit proti ukrajinskému šampiónovi i v ostrém zápase.

Ondřej Pála, který se připravuje v Rakousku s Vladimirem Kličkem, pózuje před hotelovým akváriem se žraloky. foto: Jan Švarc.

Jak se cítíte krátce po tom, co jste s Vladimirem Kličkem strávil v ringu tři kola?
Docela v pohodě. Nic zvláštního. Původně mi řekli, že jsem s ním měl boxovat čtyři kola, ale nakonec mi po třetím řekli dost. Škoda, stupňoval jsem svůj tlak. Nechci sice tvrdit, že bych ho sundal, ale chtěl jsem na něj ještě více zatlačit. Vážím si ale každé zkušenosti s ním v ringu.

Bolí vás od Vladimira údery? Přezdívá se mu Ocelové kladivo…
Ne, ne, nic zvláštního (úsměv)

Čtěte také

Vy patříte mezi kritiky jeho stylu, teď ho zakoušíte na vlastní kůži. Jak těžké je teda boxovat s Vladimirem Kličkem?
Nejde se k němu dostat přes ty dlouhé ruce. Je rychlý a má přehled. Od pondělí ale poznávám, že je třeba být i na sparing s ním hodně dobře fyzicky připravený.

A kolik kol byste ještě vydržel?
Nevím, ale myslím, že mám slušně natrénováno a dobrou kondici. Cítil jsem se skvěle.

Jak často spárujete?
Tréninky jsou čtyřikrát do týdne - v pondělí, úterý, čtvrtek a pátek. Pokaždé od čtyř odpoledne.

Máte nějakou zpětnou vazbu od Klička nebo od jeho týmu, jak jste si ten který den vedl?
Řeknou mi, že jsou spokojení, přímo s Vladimirem jsem se ale nebavil. Pro mě je hlavně důležité, jestli mne pochválí můj trenér. Jurij (Krivoručko, kouč, pozn. redakce) říkal, že jsem nejlepší a toho si moc vážím. Jsem tu i díky němu, on vše zajišťoval a organizoval.

Jak probíhaly první dny po vašem příjezdu v neděli 14. listopadu?
V pondělí jsem s Vladimirem boxoval čtyři kola, v úterý tři. Včera bylo volno, tak jsem si šel alespoň zaběhat.

Bylo viděť, že s ostatními sparingpartnery hodně komunikujete, soutěžili jste i ve střelbě na koš…
Jsme jedna parta, skupina. Hodně si tady na tom zakládají, že jsme jeden tým. I když… V neděli jsme si řekli, že všichni bez výjimek máme být v sedm ráno připraveni na trénink a dostavil jsem se sám (směje se). Ráno chodíme běhat, Kličko se zatím drží stranou, ale měl by se v dalších dnech přidat.

Takže zatím s vámi běhat po horách ve stylu Rockyho nebyl?
Zatím ne. Původně měl, ale na první dny si pozměnil tréninkový rytmus.

Stává se, že se boxeři na sparingu skamarádí, ale pak si před zápasem na tiskové konferenci nemohou přijít na jméno…
Já osobně jsem tohle nikdy nedělal a ani při případném duelu s Kličkem to neplánuji měnit. Profibox je ale hlavně pro lidi, aby se bavili. Nemyslím si však, že tou nejlepší cestou je pořvávat na rivaly, že je zabijete.

Má Kličko nějaké požadavky na způsob vedení tréninkových zápasů?
Jedeme každý to své. Instrukce nám nedává…

Vladimir Kličko je nejlepší boxer těžké váhy současnosti. Jaký to je pro vás pocit, boxovat právě s ním?
Já to neprožívám. Pořád jde jen o trénink. Je tu ale rozdíl oproti jiným sparingům, a to v psychice. Člověk si uvědomuje, že tam stojí s Kličkem. Jinak výraznou odlišnost, krom příjezdu patnácti novinářů, nepociťuji.

O svých výkonech jste si s Kličkem nepovídali a co na jiné téma? Nebo se drží stranou?
Zatím jsem s ním mluvil jen párkrát. Říkal mi, že bydlel v Čechách, v Mimoni a že je Česko moc hezká země.

Momentálně ale trénuje na duel s Chisorou. Jak podle vás zápas dopadne?
Netroufám si odhadnout, jak rychlé to bude, ale o vítězství Vladimira vůbec nepochybuji.

Kolem ringu má tři plazmy, ze kterých během tréninku běží dokola smyčka se zápasem Chisory proti Sextonovi. Je to hodně nezvyklé. Kvůli motivaci?
Určitě. Jde o to, že když nějaký jeho pohyb vidíš tisíckrát dokola, dostane se ti do podvědomí a budeš na soupeře lépe připravený. Když ti tři týdny na každém tréninku pouští zápas soupeře, tak už ty jeho pohyby v hlavě máš. Je to dobrý způsob přípravy…

Jak probíhá váš den na kampu?
Vstávám v osm hodin, po prvním dnu jsme běhání posunuli na devátou (úsměv). Hygiena, snídaně, pak jdu běhat, následuje strečink, odpočinek, dám si salát, trénink, strava, sauna, trénink, plavání. Pak se zabavím po svém: odpočinu si, zahraji si s Jurou kulečník. Přečtu si knížku, zabrnkám si na kytaru a jdu spát.

Potkáváte se během dne s Vladimirem?
Ano, na tréninku (směje se). Jinak jen občas. Zatím jsme spolu ještě nevečeřeli, ale je to v plánu.

Máte vyšší motivaci, když víte, že trénujete s mistrem světa?
Nemyslím si. Je mi to jedno, s kým právě spáruji. Jezdím pravidelně trénovat do Německa a pokaždé jdu do toho se stejným nasazením. Trenér mi řekne, co a jak a já do toho jdu. Nezálaží, zda tam stojí Kličko nebo Valdemar Tričko.

A je vůbec trénink Vladimira Klička jiný než třeba váš?
Nedělá diametrálně nic odlišného.

Připravuje se ale velmi zodpovědně, vždyť jen téměř hodinu strečoval…
To, že se téměř hodinu protahuje, že nic nepodceňuje, z něj dělá velkého boxera.

Takže odkoukáte od Klička nějaké tréninkové metody?
Ano, třeba cviky právě na protažení, na posilování. S trenérem jsme si říkali, že zapojíme jeho způsob protažení krku. V průběhu let, co jezdíme do Německa, člověk posbírá střípky a trénink si jimi obohatí. I Jura připouští, že se také neustále učí a to trénuje už spoustu let.

Hotel má pět hvězdiček a je skutečně honosný a luxusní. Jak podmínky zamlouvají vám?
Moc se mi tu líbí. S americkými boxery jsme si vzpomněli na Rockyho, který se taky podobně v horách připravoval. Podmínky jsou zde úplně ideální. Hotel, strava, regenerace - všechno je tu na špičkové úrovni.

Za sparingy se platí velké peníze. Kolik dostanete vy? Zajímal jste se o to?
Absolutně netuším. Za svou sportovní kariéru jsem se ještě nikdy nezeptal, kolik mám dostat za trénink nebo za zápas. Nejsem závislý na boxu, mám i další zdroje financí, navíc se o mě perfektně stará moje stáj Médea boxing team. Nemusím boxovat pro peníze, dělám pro lásku k tomuto sportu. Až mě to přestane bavit, tak se na to klidně ze dne na den vyprdnu.

To není úplně obvyklý přístup. Vážně peníze do sportu netaháte?
Myslím si, že pokud se do sportu dostanou jakou motivační prvek peníze, tak to jde do háje. I můj kouč mi vysvětloval, proč ukončil kariéru tak brzy - tuším, ve dvaatřiceti. Jednou vyhrál zápas a zjistil, že do něj šel hlavně kvůli penězům a že do toho nedával maximum, sto procent. Tak raději skončil.

V boxu existuje mnoho organizací a mistrů světa. Nemyslíte, že to je pro laickou veřejnost hodně nepřehledné?
Já v tom mám také bordel. Souhlasím, že by se to mělo sjednotit, aby existovala jen jedna. Já se třeba 3. prosince v Praze utkám s Američanem Robem Callowayem o pás organizace, kterou ani neumím vyslovit (směje se).

Několikrát jste prohlásil, že si na Kličky troufáte. Platí to stále i po trénincích s Vladimirem?
Určitě. O tom není žádná diskuse.

A co zápas s jedním z Kličků, kdy na něj může dojít?
To zálěží na dohodě manažerů. Shannon Briggs byl asi osmdesátý v celkovém žebříčku, když si sjednal utkání s Vitalijem Kličkem. V profiboxu je to prostě hlavně zákulisní boj. Kolikrát se míchá pořadím jednotlivých žebříčků organizací jen proto, aby duel mohl být ohlášen jako titulový.

Jak si myslíte, že byste v tom duelu dopadl?
Možná to zní neskromně, ale podle mě jsem v dnešních třech kolech s Vladimirem předvedl mnohem více, než Shannon Briggs v celém zápase o titul s jeho bráchou.