14. dubna 2008 9:32 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Zranění Berdycha smetlo naději

Tomáš Berdych padá, Česko vypadává | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Berdych padá, Česko vypadává | foto: ČTK

MOSKVA Sen českých tenistů o postupu do semifinále Davisova poháru se rozplynul. Rozmetalo jej zranění Tomáše Berdycha, jenž se po pátečním promrhaném vedení 2:0 na sety proti Safinovi ve včerejší bitvě s Davyděnkem vzepjal k výtečnému výkonu, v rozhodujícím pátém setu vedl 2:1, nicméně na moskevské antuce špatně došlápl a přivodil si bolestivý výron pravého kotníku.

V nejnešťastnější okamžik si přivodil první vážnější zranění v kariéře. Rusové díky tomu získali rozhodující třetí bod. Na konečných 2:3 pak snížil Lukáš Dlouhý, jenž v závěrečné dvouhře porazil Marata Safina 6:3, 6:3.

Podívejte se na osudové zranění


To však už bylo jen slabou náplastí. „Jak jsem spadl, cítil jsem, jak mi v tom křuplo, a víceméně jsem byl rád, že jsem jen pomalu došel na lavičku. Kdybych na kurtu seděl ještě o něco déle, na lavičku bych ani nedošel,“ rmoutil se dvaadvacetiletý Berdych, kterému patří devátá příčka světového žebříčku, když potom ležel v šatně na lůžku.


Uvozovky dolníBerdych:
Ukázalo se, že ten povrch opravdu není takový, jak by měl antukový kurt vypadat. Je to opravdu brambořiště.Uvozovky horní

Pavel Kolář: Naděje nebyla ani na chvíli Po třech hodinách a devětatřiceti minutách tvrdé tenisové bitvy si uvědomoval, že proti Davyděnkovi, světové čtyřce, by se zdravotním hendikepem neměl šanci.

„Když člověk vidí, že i když je stoprocentně ready, tak je to s ním strašně těžký zápas, tak vůbec nemělo cenu něco zkoušet,“ vysvětlil, proč nepokračoval ve snaze vykřesat pro český tým naději.
Jeho slova potvrdil docent Pavel Kolář, fyzioterapeut, v Moskvě ve službách českého tenisu, který se o Berdycha staral už na lavičce.
 „Na pokračování nebyla naděje ani na chvíli,“ zakroutil hlavou. Společně s tenistou se hned vydal na cestu do Prahy, kde Berdych dnes ráno absolvuje další vyšetření. Podle předběžných prognóz má před sebou nejméně měsíční pauzu.Rusko – Česko 3:2

SOBOTA – ČTYŘHRA 

Davyděnko, Andrejev – Štěpánek, Vízner 3:6, 6:3, 7:5, 6:4. Esa: 6:3. Dvojchyby: 5:6. Délka utkání: 2.58 hod. Stav: 2:1.

NEDĚLE – DVOUHRY 

Davyděnko – Berdych 6:3, 2:6, 6:7 (5:7), 6:3, 1:2 skreč. Esa: 8:12. Dvojchyby: 5:1. Délka utkání: 3.39 hod. Stav: 3:1.

Safin – Dlouhý 3:6, 3:6. Esa: 1:5. Dvojchyby: 3:2. Délka utkání: 1.01 hod. Stav: 3:2.


Berdych neskrýval, že prožívá hluboké zklamání.
„Štve mě to strašně moc. Když se to stane na turnaji, tak se to stane a člověk se musí dát dohromady sám. Ale tady je to něco jiného, tohle je Davis Cup. Ještě navíc v Rusku. A proti Davyděnkovi,“ hlesl. Antukové brambořiště Poté hledal příčiny, které mohly stát za nešťastným pádem při nezvládnutém skluzu ve chvíli, kdy už se ani nesnažil odehrát míč.

„Ukázalo se, že ten povrch opravdu není takový, jak by měl antukový kurt vypadat. Je to opravdu brambořiště. Určitě to neplánovali, ale na tomhle je šance na zranění větší a bohužel se to stalo. Moje noha asi zajela do nějaké měkčí antuky, rýhy nebo něčeho takového,“ přemítal.

Určitou roli mohla sehrát i únava z dlouhého zápasu. „Už se mi párkrát stalo, že to člověk ucítí, tak radši spadne nebo tomu nějak uhne. Ale teď už tělo bylo tak unavené, že strašně vypne. Myslím, že v prvním setu by se mi to nestalo,“ dodal.

spo, ČTK