Ondřej Klymčiw byl odvezen v bezvědomí do nemocnice. | foto: ondrejklymciw.cz

Aktualizováno

Zranění nejlepšího českého motocyklisty na Dakaru je vážné. Klymčiw je v bezvědomí

•   19:30aktualizováno  23:00
san juan de marcona - Motocyklista Ondřej Klymčiw havaroval ve třetí etapě Rallye Dakar v Peru a v bezvědomí byl převezen do nemocnice. Nejlepší z českých kamionů byl dnes Martin Macík, jenž s vozem Liaz obsadil čtvrté místo a celkově je pátý. Dosud druhý Aleš Loprais nabral ztrátu a klesl. V kategorii automobilů dojel Martin Prokop osmý a v průběžném pořadí si polepšil z dvanáctého na deváté místo.

Bála jsem se, bylo to hodně nebezpečné, říká při premiéře na Dakaru česká čtyřkolkářka

Jedenáctý muž loňského ročníku Klymčiw byl i letos dosud nejlepším Čechem mezi motocyklisty a po neděli mu patřilo 24. místo. Dnes se ještě na čtvrtém ze sedmi kontrolních bodů držel na 28. pozici, ale poté měl havárii a soutěž pro něj skončila. Letecky byl přepraven do nemocnice v peruánské metropoli Limě. „Ondra je v nemocnici v Limě na vyšetření, není při vědomí. Víc zatím nevím,“ sdělila ČTK Klymčiwova manželka Tereza.

Na Dakaru startoval Klymčiw počtvrté. Havárie ukončila jeho snažení i před dvěma lety, kdy si po pádu ve vysoké rychlosti vykloubil kyčel a poranil pánev, slezinu a hrudník.

Třetí etapu z Pisca do San Juan de Marcona, na které bylo 296 měřených kilometrů, vyhrál obhájce prvenství Brit Sam Sunderland a dostal se do čela průběžného pořadí. Z Čechů dojel nejlépe na 32. místě Milan Engel, v celkovém hodnocení je o dvě příčky níže.

Český motocyklista Ondřej Klymčiw na Rallye Dakar.

V kategorii kamionů se dnes s písčitou tratí vyrovnal z Čechů nejlépe Macík a dojel čtvrtý s odstupem 13:18 minuty za nejrychlejším Federicem Villagrou z Argentiny. „Nejeli jsme přes hranu. Jeli jsme si pěkně to svoje, co už umíme. Nikde jsme se neztratili. Všechno bez problémů, nic se nestalo a najednou baf, jsme v cíli a čtvrté místo,“ uvedl Macík.

Nedařilo se naopak dvěma dosud nejlépe postaveným tatrám Lopraise a Martina Kolomého. Dosud druhý Loprais ztratil téměř půldruhé hodiny, skončil sedmnáctý a klesl na sedmou pozici. Po neděli čtvrtý Kolomý zhruba 20 km před koncem velmi dobře rozjeté etapy zastavil v dunách a dosud do cíle nedojel.

Průběžné vedení zvýšil Rus Eduard Nikolajev, jenž prohrál souboj o vítězství v etapě s Villagrou jen o 35 sekund. Celkové pořadí je opačné a pilot kamazu vede o téměř devět minut. Pátý Macík ztrácí přes hodinu, Loprais ještě o půl hodiny více.

Prokop se po nedělní desetiminutové penalizaci za neprojetí kontrolního bodu vrátil do elitní desítky průběžného pořadí. Český jezdec s fordem zajel osmý čas se ztrátou 18:56 minuty na vítěze etapy Násira Attíju z Kataru.

“Jsme sice v cíli, ale byl to očistec, prostě jsme se trápili. Posledních 50 kilometrů bylo tak blbě sluníčko, že nebyly vidět hrany dun. Těsně před cílem jsme jednu přehlédli, zapíchli jsme se čumákem, převalili přes předek a kouleli jsme se dolů. Naštěstí jsme se dokouleli na kola a auto nějak jede,“ oddychl si na facebooku Prokop po dojetí rychlostní zkoušky.

Do vedení se díky druhému místu dostal obhájce a celkově třináctinásobný dakarský šampion Stéphane Peterhansel. Francouzská legenda vystřídala v čele krajana a týmového kolegu z Peugeotu Cyrila Desprese. Prokop na lídra ztrácí 38:56 minuty.

Odstoupit musel vítěz z roku 2014 Nani Roma. Španěl měl nehodu několik kilometrů před cílem, byl ošetřen hned na místě a poté převezen na vyšetření do Limy.

Rallye Dakar: 3. etapa: Pisco - San Juan de Marcona (504 km celkově/296 km rychlostní zkouška):

Automobily: 1. Attíja, Baumel (Kat., Fr./Toyota) 3:09:08, 2. Peterhansel, Cottret (Fr./Peugeot) -4:05, 3. Sainz, Cruz (Šp./Peugeot) -6:07, ...8. Prokop, Tománek -18:56, 39. Vaculík, Plechatý (všichni ČR/Ford) -1:53:17. Průběžné pořadí: 1. Peterhansel 6:34:58, 2. Despres, Castera (Fr./Peugeot) -3:11, 3. Attíja -7:43, ...9. Prokop -38:56, 37. Vaculík -4:39:23.

Motocykly: 1. Sunderland (Brit./KTM) 3:20:43, 2. Benavides (Arg./Honda) -3:03, 3. Price (Austr./KTM) -3:28, ...32. Engel (ČR/KTM) -33:08, 38. Brabec (ČR/Husqvarna) -39:34, 44. Pabiška (ČR/KTM) -51:46, 79. Vlček (ČR/Husqvarna) -1:30:39, 90. Veselý -1:43:46, 108. Lhotský (oba ČR/KTM) -2:16:17, 114. Novotná (ČR/Husqvarna) -2:41:38. Průběžné pořadí: 1. Sunderland 6:44:23, 2. Benavides -4:38, 3. Quintanilla (Chile/Husqvarna) -5:00, ...34. Engel -1:14:17, 47. Pabiška -1:50:26, 71. Vlček -2:54:19, 77. Brabec -3:07:20, 92. Veselý -4:21:34, 102. Novotná -5:11:29, 111. Lhotský -5:53:16.

Čtyřkolky: 1. Casale (Chile/Yamaha) 3:58:08, ...16. Macháček -34:41, 33. Tůma -1:38:39, 42. Roučková (všichni ČR/Yamaha) -2:52:52. Průběžné pořadí: 1. Casale 8:03:25, ...24. Macháček -3:14:09, 29. Tůma -3:40:14, 42. Roučková -9:28:11.

Kamiony: 1. Villagra (Arg./Iveco) 3:56:37, 2. Nikolajev -35, 3. Mardějev (oba Rus./Kamaz) -4:09, 4. Macík (ČR/Liaz) -13:18, ...12. Šoltys -53:08, 17. Loprais (oba ČR/Tatra) -1:26:15. Průběžné pořadí: 1. Nikolajev 7:47:19, 2. Villagra -8:58, 3. Višněvskij (Běl./Maz) -52:34, ...5. Macík -1:01:24, 7. Loprais -1:31:18, 15. Šoltys -2:42:22.