1. února 2008 14:58 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Zraněný Ovečkin dal čtyři branky

Ovečkin skóruje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ovečkin skóruje. | foto: APČTK

NEW YORK Ruský kanonýr Alexander Ovečkin předvedl, co dokáže i poté, co byl ve čtvrtečním duelu NHL zraněn. Dvaadvacetiletému hokejistovi Washington Capitals se i se zlomeným nosem a natrženým rtem podařilo vstřelit čtyři góly, včetně rozhodující branky v prodloužení, a jednou asistencí zařídil svému týmu výhru 5:4 nad Montreal Canadiens.

Ovečkinovi nejprve zlomil nos obránce Montrealu Francis Bouillon, vzápětí mu museli po zásahu pukem zašít natržený ret, přesto dokázal Washingtonu zařídit vítězství. Nejenže tak vyrovnal osobní maximum v počtu bodů a gólů v jednom utkání NHL, ale navíc se 70 body poprvé prostřílel do čela kanadského bodování.  Se 43 vstřelenými brankami si navíc upevnil pozici nejlepšího kanonýra soutěže.

"Mám za sebou výjimečný den," usmíval se Ovečkin po utkání. "Za všechno vděčím svému obličeji. Mám zlomený nos, zašitou pusu a dal jsem čtyři góly," žertoval ruský střelec. Spoluhráč z Capitols, útočník Viktor Kozlov o něm prohlásil: "Nevím, co by mohl dělat útočník lépe. Dává góly, přihrává a umí soupeře i pěkně trefit." Spokojen byl i trenér Bruce Boudreau, který o moskevském rodákovi řekl, že je "prostě úžasný".

Čtyři branky a jednu asistenci zaznamenal Ovečkin podruhé v kariéře, poprvé se mu to povedlo 29. prosince v duelu s Ottawou. Poprvé potěšil svým hattrickem fanoušky ve washingtonské hale.

Tomáš Plekanec si v dresu Montrealu připsal dvě asistence, díky jeho akci dokázal Guillaume Latendresse v poslední minutě vynutit pro Montreal prodloužení.
V týmu Canadiens na sebe také upozornili bratři Sergej a Andrej Kosticynové, kteří se do týmové statistiky zapsali jako první sourozenci skórující ve stejném zápase od roku 1974. Před nimi se to povedlo bratrům Frankovi a Peteovi Mahovlichovým.

Český útočník Petr Průcha pomohl jedním gólem ukončit šestizápasovou sérii venkovních proher New Yorku Rangers. Největší zásluhu na konečném vítězství 4:0 na philadelphském ledě měl však náhradní brankář Steve Valiquette, který vychytal první čisté konto v soutěži. Rangers se ve Philadelphii daří, zvítězili zde podesáté z posledních 11 utkání. Za tým nastoupil i obránce Marek Malík, jehož pozice v týmu je v poslední době nejistá.

K vítězství Tampy Bay 4:3 nad Vancouverem přispěl jedním gólem Václav Prospal. Hokejisté Canucks prohráli osmé z posledních deseti utkání. Problémy mají zejména se složením obrany, ve které chybí čtyři hráči včetně Lukáše Krajíčka. Výhru Lightning jednou asistencí podpořili i čeští hokejisté Jan Hlaváč a Filip Kuba.

Z Čechů se prosadil také Jiří Tlustý, který ve druhém zápase za sebou nastoupil v jedné formaci s Matsem Sundinem. Rodák ze Slaného svou čtvrtou brankou v sezoně otevřel skóre utkání, ovšem Toronto v Carolině nakonec prohrálo 2:3 po prodloužení.

Na poslední příčce v lize jsou stále hráči Los Angeles, i přesto, že jejich aktuální forma je řadí mezi nejlepší týmy. Po vítězství 3:1 na ledě New Yorku Islanders se Kings radovali z dvoubodového zisku pošesté z posledních devíti utkání. Los Angeles ztrácí na poslední postupové místo do play off dvanáct bodů a mimo svou arénu odehraje ještě dalších šest zápasů.

Hokejisté Nashvillu přišli během léta bez adekvátní náhrady o trojici Kariya, Hartnell a Timonen, mají ale jednu z nejproduktivnějších útočných řad v lize. Na vítězství 4:2 nad Columbusem se dvěma asistencemi podílel Jean-Pierre Dumont, jenž bodoval v 16. utkání za sebou. "Známe svou úlohu. Chceme být na ledě, když je potřeba vstřelit branku a tento úkol se nám daří plnit," řekl Dumont, jenž v lednu nasbíral 20 kanadských bodů. Lepší byl v tomto období pouze Ovečkin.