Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Zrodil se klub. Před 150 lety

LONDÝN/PRAHA Fotbalový pravěk skončil v polovině 19. století. Ve středu uplynulo přesně 150 let od okamžiku, kdy se hráči kriketu William Prest a Nathaniel Creswick rozhodli, že si najdou sportovní náplň pro chladnější část roku. Volba padla na fotbal. Poprvé však v organizované formě mimo univerzitní půdu. Klub FC Sheffield byl na světě.

A existuje do dneška. Stále na amatérské úrovni. I když se nikdy neradoval z vítězství v žádné významné soutěži, drží si v historii nejpopulárnější hry důležité postavení. To mu přiznal i šéf FIFA Sepp Blatter. Při oslavách sta let od vzniku Mezinárodní fotbalové federace v roce 2004 ocenil pouze Sheffield a Real Madrid řádem Za zásluhy.

Také tento týden dorazil Blatter osobně pogratulovat. Zúčastnil se slavnostní večeře, kterou klub kvůli kulatému jubileu uspořádal. Oslavám ale ještě není konec. Na stadion Bright Finance s kapacitou 1200 diváků dorazí na začátku listopadu k přátelskému zápasu Inter Milán.

Posledního vítěze italské ligy prý ředitel FC Sheffield Richard Tims k cestě do Anglie nemusel dlouho přemlouvat. „Zástupci Interu nám vzkázali, že se cítí velmi poctěni. Utkání s nejstarším klubem na světě pro ně znamená prestižní záležitost,“ pochlubil se.

První pravidla jsou svatý grál
U mimořádné události nebude chybět zvučná fotbalová celebrita - do Sheffieldu přicestuje na návštěvu Pelé. Přítomnost legendárního Brazilce pokládá Tims za vrchol oslav. „Bude to výjimečný okamžik. Nejlepší fotbalista všech dob se setká s nejstarším klubem.“

O přínosu Sheffieldu pro vývoj fotbalu se nejčastěji hovoří v souvislosti se snahou jeho zakladatelů, kteří poprvé zformulovali a zapsali pravidla. Jejich základy pak přejalo rychle se rozvíjející fotbalové hnutí. „Uchraňujeme dvě památky nevyčíslitelné hodnoty,“ pochlubil se BBC Tims. Jde o ručně psaná pravidla fotbalu z roku 1857 a jejich o dva roky mladší tištěnou verzi. „Pro fotbal to znamená něco jako svatý grál. Je to první záznam pravidel, která se postupně rozšířila do světa,“ vysvětlil ředitel klubu.

Rané „fotbalové zákony“ skrývaly i úsměvná ustanovení. Hráči se podle nich neodlišovali dresy, ale rozdílnou barvou čepic. Obsahovaly už i prvky, které stále zůstávají v platnosti. Sheffield zavedl pevná břevna v brankové konstrukci, nebo rohové a přímé kopy. Až do začátku profesionální éry zůstal spolu s Londýnem hlavním centrem určujícím v Anglii fotbalové trendy.

Před jedním ze vzájemných utkání Sheffieldu s týmem hlavního města se jeho účastníci dohodli, že bude trvat 90 minut. Stvrdili také rozměry a váhu míče. „Londýňané byli šokováni, když si proti nim Sheffield začal pomáhat hlavičkami,“ zmínil britský novinář Dale Johnson další převratný vynález. Dnes vám to možná připadá jako samozřejmost. Tehdy to byla skutečná revoluce.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chceš bydlení, dej sex. Predátorům nahrává chudnutí kvůli epidemii

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ženy v tísni platí nájem i sexem. Mnohé oběti mají strach, že je pronajímatel vyhodí z bytu, pokud mu nevyhoví. Podle...

Když dostaneš dávky, vracíš. V ghettu lichvář půjčuje z okénka BMW

Sídliště Janov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na parkovišti za zchátralými panelovými domy s vyhořelými nebo dřevotřískami zatlučenými či zazděnými okny zastavuje...

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.