Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Zuřící Williamsová není od australského karikaturisty projevem rasismu

„Nemůžete ji prostě nechat vyhrát?“ ptá se rozhodčí soupeřky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Nemůžete ji prostě nechat vyhrát?“ ptá se rozhodčí soupeřky. | foto: thesun.co.uk

Sydney Australská tisková rada v úterý rozhodla, že loňská karikatura tenistky Sereny Williamsové zveřejněná v listu The Herald Sun nebyla rasistická.

Mark Knight ji nakreslil po grandslamovém turnaji US Open, kde se Williamsová pohádala s rozhodčím ve finále, v němž prohrála s Naomi Ósakaovou.

Kreslíř rozohněnou Williamsovou zpodobnil, jak zlostně skáče po rozbité raketě, zatímco sudí v pozadí domlouvá japonské soupeřce otázkou: Nemohla byste ji prostě nechat vyhrát? 

Serena Wiliamsová nadává rozhodčímu na US Open v New Yorku.

Serena Wiliamsová nadává rozhodčímu na US Open v New Yorku.

Rozhodčí Carlos Ramos ve druhém setu udělil Williamsové varování, trestný fiftýn a trestný game za koučování, rozbitou raketu a verbální útok. Pořadatelé turnaje pak americké tenistce vyměřili pokutu 17 tisíc dolarů (375 tisíc korun).

Kritici, mezi nimiž byl americký národní svaz černošských novinářů, označili Knightovu kresbu za zřejmý příklad stereotypního pohledu na černošky. 

Australská tisková rada dostala stížnosti, podle nichž je kresba rasistická a sexistická. Dnes ale rozhodla, že tomu tak není.

„Je to nerasistická karikatura známá většině australských čtenářů,“ uvedla rada ve zdůvodnění.

„Rada je toho názoru, že tato karikatura k vyjádření názoru využívá absurditu i zveličování, ale souhlasí s názorem vydavatelů, že slečnu Williamsovou nezpodobňuje jako opici, ale spíše jako člověka v záchvatu zuřivosti.“

Tenistka Serena Williamsová v šatech Armani Privé
Serena Williamsová rovněž nemohla své fanoušky na Valentýna zklamat.

Podle redakce listu jde o humorný pohled na konflikt Williamsové se sudím Ramosem. Nešlo podle ní o snahu poukázat negativně na rasu nebo pohlaví a obrázek byl nakreslen stylem, jakým autor dlouhodobě pracuje.

Knight dnes sdělil australské stanici ABC, že ho výrok rady potěšil. 

„Nehodlám své karikatury kreslit jiným způsobem, protože si myslím, že jsem velmi svobodný a poctivý kreslíř. Posuzuji věci podle jejich významu a tak je také kreslím,“ řekl.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!