Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zvládneme i první lajnu, věří si před olympiádou Gudas s Palátem

Sport

  7:00
MOTREAL (Od našeho zpravodaje) - Společně se probojovali do NHL, za týden se vydají dobývat svět na olympijský led do Soči. Rychlý útočník Ondřej Palát a drsný obránce Radko Gudas se seznámili v dorostenecké reprezentaci, na farmě v Carolině se naučili surfovat a v Tampě pak získali sebevědomí, které budou potřebovat, až budou válčit za hokejový nároďák pod pěti kruhy.

Ondřej Palát a Radko Gudas foto: MAFRA - Michael Langr

"V klubu máme solidní postavení. Můžeme plnit různé role, myslím, že na to máme fyzicky i psychicky," tvrdí mladí kolegové ve společném rozhovoru. Palát se navíc pár hodin po něm dočkal velké pocty. Jako třetí Čech v letošní sezoně byl vyhlášen nováčkem měsíce NHL.

Vzpomenete si ještě, kdy jste se potkali poprvé?
Palát:
V sedmnáctkách v repre. Já byl o rok mladší, hráli jsme tři zápasy proti Lotyšsku.

Jak na vás ten druhý působil?
Palát:
Byl trochu nahoře. Ale super, pomáhal mi jako mladšímu a pomáhá mi i teď.
Gudas: Byl s Romanem Horákem v nároďáku nejmladší. Nejvíc si ho pamatuju na mistrovství světa osmnáctiletých v divizi B. Ondra akorát přiletěl z Ameriky a hrál výborně. Už tehdy bylo vidět, že mu zámoří hodně dává.

Byli jste si hned sympatičtí?
Gudas:
No, sympatičtí. On není moc výřečný.
Palát: A Gudy se s námi mladšími od začátku moc nebavil, jako starší byl tehdy trochu nahoře. Ale jinak v pohodě.

Ondřej Palát slaví premiérový gól v NHL

Jak vzpomínáte na společné sezony na farmě v Norfolku a v Syracusách?
Gudas: My tam byli dva Češi a dva Slováci (Jaroslav Janus a Richard Pánik – pozn. red.), Ondra ještě neměl smlouvu a bojoval o místo. V Norfolku jsme si našli barák pro čtyři na Virginia Beach. Užívali jsme si u moře, co to šlo, bylo to super. Tehdy se dařilo i v AHL, hned v prvním roce jsme šli až do finále.
Palát: Trávili jsme spoustu času spolu. Hodně jsme tehdy surfovali, bylo to super.

Radko, už jste se někdy porval kvůli Ondrovi?
Gudas:
Na farmě jsem do něčeho zahučel. V NHL asi ne, AHL je větší džungle. Je tam víc kluků, co se chce servat a jít do těla. Ondra hrál v prvních dvou lajnách a u těch, když dostane někdo úder, tak my je jedeme bránit. Ondra nebyl tak hrozný, dával si pozor, ale Cory Conacher s Tylerem Johnsonem si neuměli najet a dostávali "hity", tak ty jsme většinou museli ochraňovat.
Palát: Já na to nikdy nebyl. Až minulý rok jsem sestřelil někoho zezadu, tak na mě vystartoval borec bez rukavic a začal mě mlátit. Tak jsem musel taky, ale asi jsem to nevyhrál.
Gudas: Ale napoprvé to bylo dobrý.

Učíte Ondru, aby se o sebe uměl v takových situacích postarat?
Gudas:
K tomu jsme se ještě nedostali. Jeho úkol tady v Tampě je úplně jiný, než aby se pral. První dvě lajny tady ochraňujeme my.

Jak jste oslavili nominaci do Soči?
Palát:
Padlo pivo.

Bylo to pro vás velké překvapení, nebo jste čekali, že byste se mohli do reprezentace dostat oba?
Palát:
Pan Hadamczik byl za námi, viděl tři zápasy, měl s námi mítink a říkal, že se mu líbíme a že by jeden z nás mohl nominaci udělat. Ale nic konkrétního nenaznačil, takže jsme to nějak moc nečekali.
Gudas: On říkal, že tam chce mladé energické hráče, kteří vědí, že na to mají. Byl se na nás kouknout, říkal, že se dívá i online a že mu videokouč Jan Procházka sestříhává naše střídání. Ať bojujeme dál a necháme se překvapit.

Byla to pro vás ještě dodatečná motivace, nebo je NHL motivací sama o sobě?
Gudas:
NHL, to je sen každého hokejisty, který když vyrůstal, koukal na Jágra, jak tady hraje. Olympiáda asi někde vzadu v hlavě byla, ale hlavně jsme se soustředili na to, abychom se udrželi nahoře v Tampě a abychom pro klub hráli platnou roli.

V létě jste se zúčastnili i předolympijského kempu v Kravařích. Co vám dal?
Gudas:
Probrali jsme systém, jak by to trenér chtěl hrát oproti stylu tady v Americe, protože hřiště je přece jen trochu jiné. Načali jsme i taktiku proti Švédům, se kterými hrajeme jako první. Mám na to pozitivní vzpomínky. Kluci byli super, brali nás do party. Na ty dva týdny v Soči se moc těším.

Radko Gudas se neostýchal poprat ani s Jaromem Iginlou

Na olympiádu přiletíte 11. února a druhý den už hrajete. Lze se tak rychle přizpůsobit?
Gudas:
Je třeba si pořádně odpočinout. Časový posun bude největší problém, ale letíme speciálem, kde se dá spát. A na cestování jsme zvyklí, za poslední měsíc jsme nalétali osm tisíc mil. To by neměla být taková potíž.

Lightning se letos daří. Čekali jste, že po zranění elitního kanonýra Stevena Stamkose vám to tak dobře půjde?
Palát:
Věděli jsme, že máme mladé mužstvo. Po zranění Stamkose jsme pár zápasů byli dole, ale pak jsme se zvedli my mladí kluci a přidali se i veteráni.

Co byste řekli, že můžete z Tampy přinést do národního týmu?
Gudas:
Můžeme plnit roli v první lajně stejně jako ve třetí. V Tampě máme docela solidní postavení, záleží, co s námi trenér bude chtít udělat a jak se s námi chystá naložit.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat