10. června 2010 10:04 Lidovky.cz > Sport > MS ve fotbale

Outsideři do počtu? Týmy Alžírska, KLDR a Nového Zélandu chtějí šokovat

Alžírský fotbalista během přípravného duelu na MS. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alžírský fotbalista během přípravného duelu na MS. | foto: Reuters

PRAHA 0,0 % – takovou šanci mají podle simulace, kterou sestavili analytici pomocí systému Castrol Predictor, fotbalisté KLDR, Alžírska a Nového Zélandu, že získají titul na mistrovství světa.

Větším favoritem na celkové prvenství je podle statistik i Honduras (0,3 %), kterému zase nevěří sázkové kanceláře. Outsideři však nemíří tak vysoko.

Anketa LN: Na koho byste si na mistrovství světa nikdy nevsadili

Josef Jelínek (vicemistr světa z Chile 1962): V tomto směru je mojí jedničkou tým KLDR. S velkými turnaji nemá zkušenosti, a pokud vím, tak jeho největší hvězda působí v Rostově na Donu a druhá v Japonsku. To je outsider jako dům. K tomu si přidejte Nový Zéland. Alžírsko ne, řada jeho hráčů působí v Evropě, pozor na ně. Ani Jižní Korea nepřekvapí jako před osmi lety – tehdy hrála doma akoučoval ji Guus Hiddink, odborník.

Pavel Kuka (vicemistr Evropy z Anglie 1996): Nevsadil bych si na Japonce, nemyslím, že by s jejich postavami mohli uspět. Jeden výsledek udělat můžou, ale tohle je dlouhodobý turnaj. Moji důvěru nemá ani Alžírsko nebo Nový Zéland. A jsem zvědavý na KLDR – nikdo pořádně neví, jaký má tým. To bude taková nevyzpytatelná "sborná", která se půl roku chystala někde v ústraní.

Ladislav Vízek (majitel bronzu z ME v roce 1980): Fotbalových trpaslíků je tam víc – Honduras, Nový Zéland, Alžírsko, Austrálie. A taky KLDR, která jen těžko může zopakovat nečekaný postup do čtvrtfinále v Anglii v roce 1966. Tomuhle týmu nepomůže, ani když nejvyšší tajemník zavelí...

Přemysl Bičovský (účastník MS ve Španělsku 1982): V tomto směru "sázím" na tým KLDR. Korejci vidí historickou šanci, ale jsou trochu mimo dění, světový fotbal se pohybuje někde jinde. Taky se hovoří o Alžírsku, ale to se svými legionáři nemusí být špatné, zato moc nečekám od Hondurasu. Někdo říká, že by nevsadil na Srby, ale pozor, ti mají kvalitní tým. Jenom je otázka, jestli turnaj zvládnou psychicky.

Dušan Uhrin (trenér vicemistrů Evropy 1996): Nový Zéland, Austrálie, Alžírsko, KLDR, Japonsko, Honduras... Docela dost, že? Někdo z nich může překvapit, ale mistrovství světa není o jednom utkání. Z afrických zemí věřím Ghaně, Pobřeží slonoviny a Kamerunu. Jižní Afrika sice hraje doma a podpora publika může dělat hodně, nicméně ve skupině s Francií, Uruguayí a Mexikem to bude mít hodně těžké.

Antonín Panenka (mistr Evropy z Jugoslávie 1976): Nepředpokládám, že by nás oslnily týmy KLDR, Hondurasu, Austrálie, Nového Zélandu, Alžírska, Jižní Koreje... Chtěl jsem říct i Slovinska, ale jeho skupina s Angličany, Američany a Alžířany nevypadá zase tak špatně. O afrických týmech toho moc neprozradím, ale zřejmě nejsem sám.

František Straka (čtvrtfinalista MS v Itálii 1990): KLDR a Nový Zéland. Ten druhý tým jmenuji nerad, protože jsem teď viděl v Melbourne jeho zápas s Austrálií a dlouho vedl 1:0, jenže pak to domácí otočili. Austrálii do téhle skupinky neřadím, ale ne proto, že tam budu trenérsky působit. To mužstvo může překvapit, všichni hráči působí ve světě. O Afričanech toho víme málo, ale vezměte si, že Alžírsko postoupilo na šampionát přes Egypt, který pak vyhrál Africký pohár. Vyrovnává se to i v Africe.

Už postup ze skupiny by pro ně byl malým zázrakem. Popelkovské příběhy o týmech, se kterými nikdo nepočítal a navzdory všem negativním prognózám dokázaly vybojovat výraznější úspěch, se ale na šampionátu čas od času dějí.

Stačí si vzpomenout na nečekanou exkurzi KLDR do čtvrtfinále šampionátu v roce 1966, bronzovou jízdu Chorvatů na MS 1998 či osm let staré vítězství Senegalu nad obhajující Francií.

Soupeři je považují za nutné zlo a fanoušci o nich říkají, že jsou jen do počtu. Občas se jim ale povede vystrčit růžky a rozzlobit favority.

Také letošní šampionát v Jihoafrické republice má své outsidery – tajemnou KLDR, ofenzivní Honduras nebo velmi slabý Nový Zéland. Šance, že jeden z nich vyhraje titul mistra světa, je ovšem nulová.

Chtějí jen zkusit štěstí
Sázkové kanceláře jim na celkový triumf vypisují nejvyšší kurzy, klidně i několik tisíc ku jedné. "Přesto jsme již přijali sázky na všechny účastníky. S kurzem 3500:1 si u nás někdo vsadil stokorunu na vítězství Nového Zélandu," prozradil tiskový mluvčí Fortuny Petr Šrain. "Prostě zkusil štěstí," dodal.

A tak je to vlastně i se samotnými týmy. Zkusí své štěstí. Oproti ostatním totiž drží dvě výhody – nemají co ztratit a všichni je podcení. "Nezatracujte nás, můžeme překvapit," vyhlašují do světa.

Honduras je nežhavějším adeptem, aby se mu povedlo někoho zaskočit. Trenér Reinaldo Rueda totiž nemusí spoléhat jen na hráče z domácí ligy. K dispozici má spoustu evropských legionářů.

Složit může třeba italsko-anglickou zálohu, kterou povede hvězdný Wilson Palacios z Tottenhamu. V útoku se představí kmenový hráč Interu Milán David Suazo. Taková ofenziva není k zatracení.

"Štve mě, když někdo říká, že nemůžeme postoupit. To je lež, protože nikdy dopředu nevíte, co se stane," rozlítil se právě Palacios, když byla jeho země pasována na outsidera nabité skupiny H (Španělsko, Chile a Švýcarsko).

A co taková KLDR? Země, která si žije v komunistickém vakuu a jejíž tým je zahalen tajemstvími. "Bezhlavě brání," zlobili se v kvalifikaci soupeři. Bezhlavá defenziva se ale vyplácela.

Ve čtrnácti zápasech inkasovali jen pětkrát. "Neoplýváme kvalitou, ale soupeře předčíme fyzičkou a psychickou silou," řekl útočník Čong Te-se.

Právě on byl vybrán jako jediný hráč KLDR, který může mluvit s novináři. I Nový Zéland, jenž je považován za vůbec nejslabší výběr turnaje, předvedl svůj potenciál.

Partu posbíranou z domácí ligy a nižších evropských soutěží vede kapitán anglického Blackburnu Ryan Nelsen a porazila i ambiciózního účastníka MS Srbsko.

"Snad už nás ostatní zachytili na radaru. Doufám, že nás soupeři začnou konečně brát alespoň trochu vážně," zadoufal Nelsen.

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.