Ženy porážely na Utkání hvězd NHL muže. Jde nám o inkluzi, volá šéf NHL |
Třiadvacetiletý muž si uvědomil, že na sbírání hokejových suvenýrů je závislá řada nadšených fanoušků. Již loni v dubnu prostřednictvím Facebooku kontaktoval nadšence, jímž nabízel dresy Edmontonu Oilers s podpisem hvězdného Connora McDavida.
„Dříve jsem pracoval pro Edmonton Oilers Entertainment Group. Všechny suvenýry jsou pravé, zaručené certifikáty (ty se totiž běžně k oficiálním suvenýrům vyrábějí, pozn. redakce),“ klamal Singh své oběti. Sportovní kousky prodával za příznivou cenu, o níž by si mohl vášnivý sběratel v oficiálním fanshopu nechat zdát.
Jenže podvod se za čas provalil a Singh nyní čelí obvinění z padělání a podvodu.
Oh man, that fake McDavid signature is not even close to looking real.
— Sam (@SamCosta11) July 18, 2019
Lessons:
1) buy from a licenced vendor, get a certificate of authenticity.
3) do some research before buying. I found this picture of an actual signed jersey in about 3 seconds. pic.twitter.com/8MUDanvVg4
„Connor McDavid sám prostřednictvím organizace Oilers potvrdil, že podpisy na těchto suvenýrech nejsou jeho a jde tedy o padělek,“ řekl jeden z vyšetřovatelů, konstábl Derek Burns. Podle jeho slov prodával dresy, které jsou běžně k dostání v oficiálních fanshopech za 350 dolarů (zhruba 8 tisíc korun), minimálně o sto dolarů levněji (přibližně 5,7 tisíc korun). Nejvýraznějším byl případ, kdy jednu z obětí připravil celkem o 22 tisíc dolarů (cca půl milionu korun).
Singh tak využil faktu, že falšovaní podpisů je v současné době na velmi vysoké úrovni a jeho výsledky jsou na první pohled velmi těžce rozeznatelné od originálu. Přesto by měla být standardem velká obezřetnost. Zejména u dresů McDavida, jehož podpis patří vedle těch Wayna Gretzkyho a Maria Lemieuxe k nejcennějším.
„Případy falšování jsou velmi smutné. Bez rizika nakoupí fanoušek pouze u oficiálních prodejců,“ dodal jeden z funkcionářů Edmonton Oilers Tim Shipton.