20. června 2014 9:53 Lidovky.cz > Sport > MS fotbal 2014

VIDEO: Odmítl střídat s otřesem mozku. Byl jsem šílený, přiznal Pereira

Uruguayec Álvaro Pereira leží na trávníku po úderu kolenem do hlavy. Za pár... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uruguayec Álvaro Pereira leží na trávníku po úderu kolenem do hlavy. Za pár... | foto: Reuters

SAO PAULO Velkou dávku obětavosti, ale podle svých slov i šílenství, předvedl uruguayský fotbalista Álvaro Pereira ve čtvrtečním utkání mistrovství světa s Anglií. Poté, co dostal do hlavy tvrdý úder kolenem, ho týmový lékař přesvědčoval, aby se na hřiště nevracel, že vzhledem k otřesu mozku vážně ohrožuje své zdraví. Pereira však v zápalu boje trval na tom, že bude pokračovat ve hře a pomohl týmu k výhře 2:1 a udržení naděje na postup. Po zápase přiznal, že se musel zbláznit.

K situaci došlo v 62. minutě, když se Pereira vrhl skluzem pod nohy anglického záložníka Raheema Sterlinga. Ten při snaze se skluzu vyhnout trefil Pereiru kolenem do spánku. Osmadvacetiletý záložník zůstal bezvládně ležet a spoluhráči okamžitě volali lékaře, jelikož se zdálo, že je v bezvědomí.

ČTĚTE O ZÁPASE:

Jenže po krátkém ošetření Pereira nejprve odmítl nosítka a následně i střídání, ačkoli měl otřes mozku. Ani přemlouvání lékaře nepomohlo. Hráč trval na tom, že se vrátí na trávník Areny Corinthians v Sao Paulu, kde hraje za konkurenční FC Sao Paulo.

Doktorům se omluvil

"Byl to moment šílenství. Měl jsem závratě, ale v zápalu boje a horkou hlavou jsem nebyl schopen rozumně uvažovat. Byl jsem blázen," přiznal po zápase Pereira. "Doktorovi jsem se omluvil, protože vím, že jen dělal svou práci a zajímal se jen o mé zdraví," doplnil.

V tu chvíli ale Pereira přemýšlel jen nad tím, jak pomoci týmu na hřišti dotáhnout k výhře vedení 1:0. "Chtěl jsem nám pomoci k dobrému výsledku. A to se povedlo, což je nejdůležitější," řekl.

Uruguayec Álvaro Pereira leží na trávníku po úderu kolenem do hlavy. Za pár...

Uruguayec Álvaro Pereira leží na trávníku po úderu kolenem do hlavy. Za pár vteřin se však sebral, zahnal lékaře a zápas s Anglií dohrál.

Podle bývalého amerického reprezentanta Taylora Twellmana, který právě kvůli pěti otřesům mozku musel ukončit kariéru, však měla zasáhnout uruguayská lavička a Pereiru vystřídat.

Po zkušenosti daruje svůj mozek vědě

"Hráč s otřesem mozku si neuvědomuje, co se stalo. Proto je velmi nebezpečné spoléhat na to, co on sám chce. Nejnebezpečnější je totiž postkomační syndrom. Zahrávali si s jeho životem," dodal Twellman, který nyní bojuje za větší bezpečnost ve sportu a dokonce se rozhodl, že po smrti může být jeho mozek využit na vědecké účely.

Také uruguayský brankář Fernando Muslera přiznal, že se obával o Pereirův život. "Když jsem ho viděl na zemi a podíval jsem se mu na oči, dostal jsem strach. S Diegem (Godínem) jsme okamžitě volali lékaře," popisoval.

Nepřekvapilo ho však, že se Pereira na hřiště vrátil. "On prostě miluje reprezentační dres a pokud jen trochu může, tak chce hrát. On by nikdy dobrovolně ze hřiště neodešel," dodal Muslera.

ČTK, Lidovky.cz