30. června 2014 22:35 Lidovky.cz > Sport > MS fotbal 2014

Přezdívají mu chobotnice, teď talent Pogba rozhodl hlavou

Paul Pogba slaví rozhodující göl v duelu proti Nigérii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Paul Pogba slaví rozhodující göl v duelu proti Nigérii. | foto: Reuters

BRASÍLIA/PRAHA Také prezident François Hollande se přidal ke gratulantům. "Je radost vidět takový tým," stálo na jeho twitterovém účtu po postupu Francie do čtvrtfinále fotbalového mistrovství světa. Zatímco jemu dali někteří fanoušci co proto, hrdina zápasu Paul Pogba sklízel jen chválu.

"Tohle nebyl vůbec jednoduchý zápas, ale Pogba nás zachránil. Jeho gól přinesl velkou úlevu, oddechli jsme si," líčil záložník Yohan Cabaye po osmifinálovém vítězství nad Nigérií 2:0. Postup mezi nejlepších osm týmů se zrodil až v závěru.

Do konce základní hrací doby už pomalu chybělo jen deset minut, nápor Francie sílil, přibývaly rohy, šance, dokonce jednou míč práskl do břevna. Ale gól stále ne. Až přišel další roh, africký brankář Enyeama centr nevyrazil, jen ho lehce posunul k Pogbovi, jenž hlavou trefil odkrytou branku.

"Jsem šťastný, vůbec nemám slov," říkal Pogba po utkání do kamer televize TF1. "Jsem šťastný za sebe, za náš tým a vůbec za celou Francii. Cítili jsme, že země stojí za námi."

Při patnáctém startu za reprezentaci to byl třetí gól, ač je mu teprve jedenadvacet let.

Nejen ve Francii platí za velký talent. Britský deník The Guardian mu v zimě předpověděl hvězdnou budoucnost, od italského listu Tuttosport zase získal za rok 2013 cenu Golden Boy pro nejlepšího hráče Evropy do 21 let.

Už v šestnácti letech ho z Le Havru přetáhl Manchester United, až jeho případ dokonce řešila i Mezinárodní fotbalová federace FIFA.

Od roku 2012 hraje v Itálii za Juventus, s nímž se stal dvakrát mistrem. Loni však také vyfasoval disciplinární trest, když plivl na soupeře. Zrovna v zápase, kdy si zajistil titul...

Silný, šikovný a kreativní, říkají o něm. Jeho dlouhé nohy připomínají chapadla, jimiž protihráči dokáže ukrást míč. Proto mu také přezdívají Chobotnice.

Proti Nigérii stačilo nastavit hlavu. "Nejkrásnější okamžik kariéry," sypal ze sebe. "Snil jsem, že postoupíme dál. Je to jeden z nejsilnějších momentů v mém životě vůbec."

Ondřej Trunečka