Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > MS fotbal 2014

Příští hostitelé fotbalu: Rusko se bojí bankrotu, Katar hledá tým

Ruský prezident Vladimir Putin převzal za dohledu šéfa FIFA Seppa Blattera od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin převzal za dohledu šéfa FIFA Seppa Blattera od... | foto: Reuters

PRAHA Sbohem, Brazílie. Po turnaji v zemi fotbalu zaslíbené je čas na experimenty: za čtyři roky bude pořadatelem Rusko a v pohybu jsou také v Kataru, kde v roce 2022 uspořádají velkolepé mistrovství v poušti.

Brazílie - až na výsledek domácích - šampionát zvládla. "Na desetistupňové škále dáváme 9,25," řekl Sepp Blatter, šéf světového fotbalu. Na řadě jsou další, tak odlišné země.

Rusko se bojí: Nezkrachujeme?

Když na stadionu Fišt v Soči pohasl v únoru olympijský oheň, leckdo v Rusku cítil smutek, že show končí. Jenže uzavřít účetnictví se ukázalo jako daleko bolavější. Cena her? 51 miliard dolarů.

"Tyto peníze, naše geopolitické šílenství a rostoucí sankce vůči Rusku... To vše může vést k bankrotu," varuje opoziční politik Boris Němcov. Soči "přešvihlo" původní olympijský rozpočet více než čtyřikrát, proto už lidé jako Němcov upozorňují, že necelých 20 miliard dolarů na fotbalový šampionát může nabobtnat podobně.

"To je absurdní! Rusko má stabilní sociální a politický systém a zároveň bohatou historii v pořádání největších sportovních akcí. Uvidíte, bude to výjimečný turnaj," brání se ministr sportu Vitalij Mutko.

Lužniki, stadion pro zahájení sovětské olympiády v roce 1980, projdou zásadní rekonstrukcí, šampionát přivítá kromě Moskvy dalších deset měst - Kazaň, Petrohrad, ale i Saransk, Samara či Rostov.

A dá se čekat podobný tlak na hráče, jaký byl v Soči na hokejisty. Prezident Putin opět vše promísí s politikou, úspěch by mu pomohl. Rusové v Brazílii vypadli v nepříliš těžké skupině, dotáhnout je za čtyři roky do špičky však bude těžké.

Heslo Kataru: Hledáme fotbalisty

V Perském zálivu se bankrotu bát nemusí, zdroje Kataru jsou takřka neomezené. Jenže oni nechtějí uchvátit jen klimatizovanými stadiony, rádi by uspěli i na trávnících.

A jelikož po sporném přidělení šampionátu (silné podezření na korupci) mají do roku 2022 poměrně dost času, jdou na to z gruntu.

A tak když se setkal Němec Andreas Bleicher s šejkem Hamadem bin Jassimem, do sportu zapálený člen královské rodiny mu schválil málo vídaný projekt. "Byl nadšený a udělil nám svolení," popsal Bleicher pro New York Times.

V roce 2007 se tak rozjela akce Aspire Africa. Za první rok viděli trenéři po celém kontinentu přes 430 tisíc chlapců, teď mají 3,5 milionu potenciálních fotbalistů. Nejlepší se stahují do akademie v Dauhá, kde trénují, studují a dostávají kapesné i letenky domů; jejich rodiče navíc získají až pět tisíc dolarů za rok, což je pro většinu horentní suma.

Na moskevském stadionu Lužniki už probíhá rekonstrukce.

Na moskevském stadionu Lužniki už probíhá rekonstrukce.

Katar vše představuje jako projekt, jenž má dávat naději, pomáhat. Ti nejlepší se mají přesunout do Belgie, kde emirát vlastní profitým v nižší soutěži. Akademie proniká do Latinské Ameriky a Asie.

Budí však logické obavy: nedojde na naturalizování nejlepších? Katar to už ukázal v atletice, ale i ve vzpírání. "Tohle není důvodem projektu Aspire a neslučuje se s jeho hodnotami," tvrdí Bleicher.

Někdo z Afričanů nakonec dres Kataru oblékne, ale proč ne? Jejich rozvoj platí ropné miliony. Minimálně má vše přispět k rozvoji fotbalu v zemi, katarští mladíci dostanou lepší konkurenci, porostou.

Při vizi šampionátů v širé Rusi na hranici krachu a naopak v ministátečku s neomezený zdroji se poslední turnaj v Brazílii rázem jeví až fádně.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

TESTUJEME: Jak zavádět lepek, aby byl kámoš? Ochutnali jsme nové kaše od Nestlé
TESTUJEME: Jak zavádět lepek, aby byl kámoš? Ochutnali jsme nové kaše od Nestlé

Alergeny jsou takovým novodobým strašákem všech maminek... a i já jsem řešila, jak šetrně zavádět lepek u naší malé Adélky. Jako na zavolanou mi...