Až sedm let bez fotbalu. Byly rozdány tresty za sázkařskou aféru z roku 201 |
„Slovenská vláda na středečním jednání v Bratislavě schválila zprávu vicepremiéra pro legislativu a strategické plánovaní Štefana Holého. V ní předložil analýzu smlouvy mezi státem a společností Národný futbalový štadión (NFŠ),“ píší slovenská média.
Rozhodnutí vlády znamená, že stát neodkoupí stadion za 91 milionů eur (asi 2,5 miliardy korun). A navíc společnost musí vrátit 27 milionů eur (720 milionů korun).
Může to ohrozit klub, který Kmotrík financuje?
Vláda už koncem května pověřila vicepremiéra Holého k auditu kolem stavby stadionu. Měl se zaměřit na právní vztahy související s výstavbou sportovní infrastruktury či na výstupy poradenských společností.
„Smlouva o poskytnutí dotace ze dne 21. listopadu 2013 a smlouva o budoucí koupi ze dna 10. května 2016 byly v průběhu času doplněné mnoha dodatky,“ oznámil Holý.
„Po vypracování podrobného auditu jsem vládě navrhnul, že smlouva o poskytnutí dotace je od samého začátku podle našeho právního názoru absolutně neplatná. A to samé smlouva o budoucí koupi. Nelze tak poskytnou plnění.“
Holý zároveň vládě doporučil podat trestní oznámení. Má podezření, že v projektu mohlo dojít k naplnění některých trestných činů. „A to porušení povinností při správě cizího majetku, machinace s veřejnou zakázkou a zneužití pravomoci veřejného činitele,“ vyjmenoval Holý.
„Během předchozích vlád se uzavíraly podivné smlouvy a my jsme tento problém zdědili,“ podotkl předseda vlády Igor Matovič.
Stavba národního stadionu začala v létě 2016. Původní náklady se zvyšovaly.
Aréna stojí na místě někdejšího Tehelného pole, domácí zápasy na něm hraje Slovan Bratislava a využívá ho i národní mužstvo. Kapacita hlediště je 22 500 diváků.
„Já jsem rád, že stadion stojí, s tím už nikdo nic neudělá, nikdo ho neodnese a bude tu stát dalších sto let,“ reagoval pro veřejnoprávní slovenskou televizi Ivan Kmotrík.
„Nejdřív si musíme projít všechny smlouvy. Zatím jsem státu stadion k prodeji nenabídnul. Stát velmi zvláštně tvrdí, že některé smlouvy jsou neplatné. My jsme dotaci měli schválenou Evropskou komisí, vládou i ministrem. Všechno se dá napadnout z každé strany,“ podotkl Kmotrík.