18. června 2014 16:32 Lidovky.cz > Sport > MS fotbal 2014

Prodlouženou hymnu vymysleli Brazilci ze skromného severu

Masa brazilských fanoušků na stadionu v Sao Paulu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Masa brazilských fanoušků na stadionu v Sao Paulu. | foto: ČTK/AP

FORTALEZA (od našeho zpravodaje) Ty okamžiky byly nesmírně silné, nabité energií. Dozněla první část brazilské hymny, hudba utichla. Ale fotbalisté, držící se kolem ramen, zpívali dál a s nimi plný stadion, desetitisíce fanoušků. Při úvodním zápase šampionátu a v úterý proti Mexiku znovu.

Možná i vám ten moment pro mrazivý zážitek utkvěl v paměti.

Potom vězte, že nepatří pouze k mistrovství světa 2014 a nevznikl spontánně při zahájení v Sao Paulu. Ale už rok předtím ve Fortaleze, třímilionovém městě na severu u Atlantiku. Právě zde brazilští fotbalisté odehráli druhý zápas turnaje proti Mexiku, v němž remizovali 0:0.

"Určitě to souvisí s povahou lidí, kteří tady žijí," vysvětloval brazilský novinář Diogo Olivier a dodal příklady. Jaký tedy podle něj je sever páté největší země světa? Přátelský, vřelý, romantický, trpělivý. A vděčný.

"Řekl bych, že to na nás sedí," řekl fanoušek Adriano, jenž večer před utkáním korzoval ve žlutém dresu u známé pláže Iracema, kde se bavily stovky fanoušků, ti místní, z Mexika, Uruguaye, Austrálie, Kostariky a dalších zemí.

Zklamaní brazilští fotbalisté děkují 60 tisícům fanoušků.

Zklamaní brazilští fotbalisté děkují 60 tisícům fanoušků po zápase s Mexikem.

"Naopak bych řekl, že obecně fanoušci v Sao Paulu, které je víc ve spěchu a fotbalu má víc, jsou přísnější," uvedl televizní reportér Felipe Diniz.

Ale copak to vůbec lze - porovnávat emoce fanoušků? Copak lze měřit napětí, kterého dosahuje zahajovací zápas mistrovství světa, než odpálí pryč nervozitu? Jak vedle sebe postavit vítězství a remízu?

V Rio de Janeiru to zase v úterý vypadalo, jako by se město během odpoledne vylévalo na Copacabanu. Byl to neskutečný karneval. Snad sto tisíc lidí chtělo být u toho a na dálku fandit.

Pro skromnou Fortalezu byl už svátek, když loni hostila zápas Poháru FIFA, předtím dlouho žádná reprezentace. Mimochodem, soupeřem Brazílie bylo shodně Mexiko a domácí zvítězili 2:0. Právě tehdy se při úvodních hymnách, když ztichla hudba, arénou rozezněl působivý chorál hráčů a fanoušků.

"Přijďte, držte se za ruce a zpívejte s námi hymnu, jako ji zpíváme my na hřišti. To nás požene dopředu," prosil před utkáním kapitán týmu Thiago Silva.

Však se fanoušci ohromně těšili. Ulice zdobily kresby, vlajky se třepetaly také na autech a město žilo naplno. I ráno před utkání bylo pod palmami rušno. Kolona aut popojížděla krokem, mezi vozy se pletli prodejci a nabízeli dresy, trumpety, klaksony.

To vše se v horkém dni na stadionu Castelao náramně hodilo. Ochozy, po nichž se rozlila brazilská žlutá a o něco méně mexická červená barva, hučely. Ale gól neviděly.

Ondřej Trunečka

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!