10. května 2014 13:09 Lidovky.cz > Sport > MS hokej 2014

Poláka vyděsila nemocnice v Minsku. Jako z roku 1980, líčí

Zleva český reprezentant Roman Polák a Karol Sloboda ze Slovenska bojují o puk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva český reprezentant Roman Polák a Karol Sloboda ze Slovenska bojují o puk. | foto: ČTK

MINSK (od našeho zpravodaje) Pořádný zážitek s běloruským zdravotnictvím má za sebou Roman Polák. Reprezentační bek skončil v minské nemocnici po zranění ramene. "Jak to tam vypadalo? Město je krásný, čistý, všechno... Ale o nemocnici se to moc říct nedá," usmál se.

Měl být hlavní oporou české defenzivy na mistrovství světa, ale turnaj v Bělorusku pro něj skončil po 28 minutách prvního zápasu. Obránce Roman Polák po souboji u mantinelu odjel do nemocnice a po vyšetření se ukázalo, že má zlomený klíček v pravém rameni.

Měl jste z toho strach? Jak jste se v nemocnici cítil?
Já jsem hlavně říkal, ať na mě nikdo nešahá, ale tam mi stejně nikdo nerozuměl, protože oni mluvili jenom rusky. Já chtěl udělat jenom rentgen a rychle odtamtud utéct.

A rentgen dopadl jak?
Hned posílal snímky do St. Louis a nevypadá to nejhůř. Ale ještě musím letět domů a udělat tam magnetickou rezonanci. Podle toho se bude rozhodovat, jestli budu muset ještě do Ameriky, aby mi rameno zkontrolovali kluboví doktoři.

Asi měli v St. Louis radost, co?
Radost moc neměli, ale vědí, že zranění k hokeji patří. Naštěstí je dlouhá doba do začátku nové sezony. Myslím, že to nějak zbytečně nehrotí a snaží se, abych se co nejrychleji uzdravil.

Očima doktora Tomáše Vyskočila

"Jeli jsme sanitkou do nemocnice na rentgen, kde se potvrdilo, že má Roman tzv. AC luxaci, což je přetržení vazů mezi klíční kostí a lopatkou. Přes noc posílal snímky svému doktorovi do Ameriky, takže se další léčba bude řídit podle nich. Je to běžné hokejové zranění, bude se léčit zhruba měsíc. Když jsem k němu přišel na led, tak říkal, že mu prasklo v rameni a že je to v pytli. Hned to poznal. Jaká byla nemocnice? Jako poliklinika v Revoluční ulici v roce 1980. Vzali ho hned, proběhlo to rychle, ale byl to docela zážitek."

Jak se cítíte?
Nic moc, zatím to bolí.

Vyspal jste se?
Dal jsem si prášky na spaní, takže to nebylo nejhorší. Akorát na zádech se moc spát nedá, takže jsem se vzbudil asi v šest hodin a už nezabral.

Věděl jste hned, že je zle?
Jo, cítil jsem, že mi tam něco křuplo, tak jsem si myslel, že tam mám něco zlomeného. Nakonec to odnesly jenom vazy. Rukou sice můžu trošku hýbat, ale rameno mám zatejpované a snažím se ho mít v klidu, aby co nejrychleji srostlo. S takovým zraněním zatím nemám zkušenost.

Popište, jak k němu došlo?
Byl to náraz na mantinel. Snažil jsem se uhnout hlavou a nešťastně jsem spadl ramenem na hranu mantinelu a hned jsem cítil, že se špatně posunulo.

Co se vám honilo hlavou, když jste jeli sanitkou?
Abychom se nenabourali, kde je ta nemocnice a jak to bude vypadat. Bohužel to tentokrát vyšlo na mě, nedá se nic dělat. Chtěl jsem si tu zahrát víc.

Zleva Marek Viedenský ze Slovenska a český reprezentant Roman Polák bojují o...

Roman Polák (vpravo) v zápase proti Slovensku.

Je to mrzutější, že tu má Česko dobrý tým, který může udělat výsledek?
To mě může mrzet, ale já to klukům dál přeju. I tomu, kdo mě nahradí. Ať udělají co nejlepší výsledek. Jestli udělají medaili, tak jedině dobře.

Byl ten zákrok v pořádku?
Já jsem to neviděl na videu, takže nemůžu říct. Někdo mě prostě strčil na mantinel, ale nevím, jestli to bylo chtěný, nechtěný... Jestli to byl krosček, nebo ne. Sám jsem si to neudělal.

Kdy poletíte domů?
V neděli ráno. Další zápas uvidím tak maximálně doma u piva.

Budete mít chuť se koukat?
Chuť je vždycky, nálada není.

A co rozhodne?
Asi ta chuť vyhraje.

Chuť na pivo?
Přesně tak. Už jsem dlouho neměl český pivo.

Jaroslav Tomas

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?