12. června 2010 11:50 Lidovky.cz > Sport > MS ve fotbale

Rozhodčí pod drobnohledem. Pískejte fér, žádá Diego Maradona

Uruguay - Francie (Lodeiro /U/ inkasuje červenou kartu) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uruguay - Francie (Lodeiro /U/ inkasuje červenou kartu) | foto: Reuters

PRAHA Před čtyřiadvaceti lety si rozhodčí nevšiml jeho „božské ruky“, kterou zařídil vyřazení Anglie ve čtvrtfinále mistrovství světa. Možná proto teď legendární fotbalista Diego Maradona apeluje na rozhodčí.

"Buďte spravedliví apamatujte na zásady fair play," prosil před včerejším začátkem šampionátu v Jihoafrické republice nynější kouč Argentiny. Sudí na trávníku nevyvolávají nadšený potlesk fanoušků jako kličky Cristiana Ronalda, ale mají stejně klíčovou roli pro úspěch a výslednou kvalitu turnaje. Stačí, aby udělali jednu výraznější chybu, a vyslouží si hlasitou nevoli hráčů, trenérů, publika i médií. Po čtyři roky starém šampionátu v Německu čelili rozhodčí velké kritice, ale v Africe by měli být chloubou šampionátu.

Čtěte také

Vždyť jejich příprava začala už na podzim 2007. O rok později se padesát vybraných kandidátů sjelo na týdenním semináři pro "elitní sudí" v Curychu. Byli podrobeni tvrdým znalostním, fyzickým, psychickým a zdravotním testům. Každý z nich si přál jediné – pískat na prvním fotbalovém mistrovství afrického kontinentu. Stejně jako jednotlivé národní týmy si však museli svou účast na turnaji vysloužit tvrdou prací a sebejistými výkony v nadcházejících letech. Výsledkem je listina třiceti rozhodčích, jen sedm z nich rozhodovalo i v roce 2006.

Jsou mezi nimi známá jména: Carlos Amarillo, který pískal finále Copa America 2007 mezi Brazílií a Argentinou, Němec Wolfgang Stark a Ital Roberto Rosseti, jenž rozhodoval finále předloňského Eura, nebo Angličan Howard Webb. "Snad si povede lépe než Graham Poll před čtyřmi lety, když dal tři žluté karty Chorvatu Šimuničovi," doufal redaktor britského listu Daily Telegraph John Ley.

Francii může těšit, že se na seznam vešel i švédský sudí Martin Hansson. Právě on v barážové odvetě přehlédl slavnou Henryho přihrávku rukou a rozlítil Irsko, které kvůli tomu nepostoupilo na šampionát. "V jiných zápasech si vedl excelentně a ruku Thierryho Henryho nemohl vidět," obhajoval tento krok prezident UEFA Michel Platini.

Dostalo se i na exotické rozhodčí z jiných kontinentálních kvalifikací než z Evropy. Třeba Brazilec Carlos Simon, který bude řídit dnešní zápas mezi Anglií a USA, se musel naučit nadávky v Angličtině. Kdyby ho bouřlivák Wayne Rooney častoval nevybíravými slovy v rodném jazyce, bude už vědět a zareaguje karetním trestem. "Musíme studovat, hráči využívají toho, že jim nerozumíme," vysvětlil pomezní Altemir Hausmann.

Rozhovor s Evženem Amlerem

Před osmi lety v Soulu odmával semifinále Jižní Koreje s Německem. Evžen Amler (52) je od té doby posledním českým sudím, který rozhodoval zápas mistrovství světa. "Přijde mi to docela alarmující," přiznává předseda Unie českých fotbalových rozhodčí.

Jak vzpomínáte na rok 2002, kdy jste jako čárový sudí rozhodoval semifinále mistrovství světa?
Z fotbalového pohledu to je jeden znejvýznamnějších a nejvýraznějších zážitků mé kariéry. Celý ten den byl úžasný a dodnes na něj často vzpomínám.

Těžíte z této zkušenosti i po konci aktivní kariéry jako předseda na fotbalovém svazu nezávislé organizace?
Předávám vědomosti dalším a občas kamarádům vyprávím zážitky. Už je to dávno pryč. Spíš mě zaráží, že se žádný český rozhodčí od té doby nezúčastnil velkého turnaje.

Jak si to vysvětlujete?
Říká se, že rozhodcovství je odrazem stavu v samotném fotbale. Nemusí to platit vždycky, podívejme se na Slovensko a jeho první postup na šampionát. Myslím, že nejsme v Česku schopni s rozhodčími koncepčně pracovat. Nedokážeme z talentu vychovat úspěšného sudího. Přitom nadějných sudích jsme měli spoustu.

Nenapadá vás alespoň jedno jméno rozhodčího, který by to mohl dotáhnout až na mezinárodní úroveň?
Obávám se, že takového rozhodčího neumím identifikovat. Nadějný byl třeba Pavel Královec, ale také ustrnul. Nedostal se na mety, které jsme mu dřív předpovídal.

Co domácím sudím chybí?
Na každé úrovni se musí pískat jinak. Třeba na okresní úrovni nemůžete mávat to, co v první lize. I když máte pravdu, lidi by vás za ni ukamenovali. Na mezinárodní úrovni musíte rozhodovat přesně.

Narážíte na rozdíl mezi českou ligou a zahraničím?
Viděl jsem několik zápasů naší ligy, kde padly neregulérní a kuriózní góly. Nikdo to nekomentoval. Ve finále to pak vyzní, že je to správně. To jsou zvyky, které si rozhodčí přenese i do mezinárodní úrovně. Tam mu to ale neprojde.

Českým rozhodčím se také vyčítá, že neumí číst hru...
To je další důvod. Naši sudí ani nevědí, co si pod pojmem "čtení hry" představit. Je to však cit, který z průměrného rozhodčího dělá špičkového. Maličkost, která znamená kvalitativní rozdíl. U nás ale chybí i osobnosti. Sudí, kteří správně přečtou situaci, zorientují se a umějí pracovat s problémovými hráči.

Takže je třeba změnit celý systém práce s rozhodčími?
Musíme najít talenty, ustanovit sbor odborníků, sestavit plán a přijít s projekty, s nimiž by se pak pracovalo. Zatím totiž ani nevíme, kdo ten talent je. Chybí systém, který by sudí vychovával, vedl a vytvořil jim zázemí k růstu.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz