19. června 2014 7:00 Lidovky.cz > Sport > MS fotbal 2014

Nic propadáku nenasvědčovalo, všechno klapalo, nechápal trenér Španělů

Španělský kouč Vicente Del Bosque těžko vydýchává příděl od Nizozemců. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělský kouč Vicente Del Bosque těžko vydýchává příděl od Nizozemců. | foto: Reuters

RIO DE JANEIRO (od našeho zpravodaje) Skončí jedna slavná generace? Skončí po šesti letech trenér Vicente Del Bosque u španělské reprezentace? Zkušený třiašedesátiletý kouč dobře věděl, že takové otázky uslyší, proto se tvářil téměř bez emocí.

"Nechci a nebudu o tom mluvit dneska. Je příliš brzy," zopakoval Del Bosque několikrát po porážce s Chile 0:2.

Bylo dvacet minut poté, co obhájci světového trůnu vypadli z mistrovství světa!
Španělsko překvapivě prohrálo i druhý zápas v základní skupině a a po závěrečném duelu proti Austrálii na šampionátu v Brazílii skončí.

Tušíte, co se s mistry světa stalo?
Odehráli jsme na turnaji dva špatné poločasy. Ten druhý s Nizozemskem a teď první s Chile. To je důvod, proč opouštíme mistrovství světa. Ano, jsme zklamaní a smutní. Druhá půlka s Chile byla dobrá, šancí jsme měli dost, jenže ztrátu jsme nedohnali.

Loni při Konfederačním poháru jste došli do finále. Copak se Španělsko za jediný rok tolik změnilo?
Nechci na to teď odpovědět, protože potřebuju čas, abych tu situaci zanalyzoval. Nic nenasvědčovalo tomu, že bychom mohli mít takový problém. Jsme spolu pětadvacet dní, všechno klapalo, hráči byli fit. Nevím, proč jsme první poločas s Chile byli tak zakřiknutí a bojácní. Nebudu hledat žádná alibi. Nehráli jsme dobře.

Už jste přemýšlel, co bude se slavnou španělskou generací? A co bude s vámi?
Určitě uděláme to, co bude nejlepší pro španělský fotbal. Je pravda, že pokud se něco stane na mistrovství světa, logicky hledáte příčiny. Takovým výsledkům nic nenasvědčovalo. Nikdy bych si nepomyslel, že opustíme turnaj už po základní fázi. Pořád jsem přesvědčený, že máme dobrý tým. Máme tým, který je fit.

Zatímco vy jedete domů, Chilané jsou v osmifinále. Jste překvapený, že hrají tak dobře?
Zaslouží si pochválit, protože hrají výborně. Pro každého budou hodně složitým soupeřem.

Jan Palička

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.