Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Soči 2014

Rusové se znovu klaněli Pljuščenkovi. Car se vrátil na scénu

Krasobruslař Jevgenij Pljuščenko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krasobruslař Jevgenij Pljuščenko. | foto: ČTK/AP

SOČI (Od našeho zpravodaje) Třináct měsíců čekalo světové krasobruslení na tuto chvíli. Teď se dočkalo. Jevgenij Pljuščenko znovu bruslil na velké soutěži. Na té ze všech největší.

"Žeňa, Žeňa," skandovala jižní tribuna haly Iceberg, když vjel na led. A ze severní tribuny se jako ozvěna ozvalo: "Rasija, Rasija." Protože Pljuščenko = Rusko. Vždyť kolik ze sportovních celebrit má v této zemi větší charizma? Pramálo. Pokud vůbec někdo.

A mezi krasobruslaři, včetně rozhodčích, je to Pljuščenkovo nadále brutální. Čtvrteční večer, kdy se v Soči rozehrála soutěž družstev, byl toho pádným důkazem.

Naposledy opouštěl loni v lednu vrcholnou soutěž s bolestivou grimasou ve tváři. Mistrovství Evropy v Sheffieldu vzdal po krátkém programu. Vzápětí podstoupil u specialisty v Tel Avivu operaci páteře.

Experti tvrdili, že páteř si zničil při příliš drsném tréninku čtverných flipů a lutzů, tedy prvků, jimiž by zastínil všechny ostatní čtverné akrobaty. Nebýt her v Soči, už by se nevracel. Jenže Soči bylo pro něj oslnivou vábničkou na konci tunelu.

"Tolik to bolelo," komentoval svůj už druhý comeback.

Poté, co dokončil krátký program pro týmovou soutěž, však mohl říci: "Dokázal jsem to! Porazil jsem své vlastní tělo, opravované při dvanácti operacích. Bruslil jsem počtvrté na olympiádě. A bruslil jsem tu dobře."

Hry teprve startují, oheň ještě nehoří. "Ale jejich první soutěžní den byl pro mě i nejkrásnější."

Krasobruslař Jevgenij Pljuščenko.

Nebýt her v Soči, už by se nevracel.

Ne, nedostal ze všech mužů nejvíce bodů. O 11 let mladší japonský "kluk" Juzuru Hanju ho o 7 bodů přeskákal. Pljuščenko však porazil i mistra světa Patricka Chana z Kanady.

Když se někdejší ruský "car" krasobruslení chystal na ledě ke své jízdě, roztaženými prsty do sebe vtahoval energii. Lehce neoholený, v obličeji tolik očekávání.

Tak jako mnohokrát v historii zazněl houslový doprovod jeho oblíbeného virtuosa Edvina Martona, roztančil se v rytmu tanga a potom... čtverný toeloop s trojitým! Záhy i trojitý axel. Hala bouřila a napětí z tváře ledového bohatýra opadlo. Teď už mohl naplno rozehrát své strhující pohybové umění. Jen kdysi oblíbenou a originální piruetu Bielmannové už na konci neukázal. Léta přibyla, dávno nemá ohebné tělo někdejšího teenagera.

Každé gesto, jež vyslal směrem k divákům, si vysloužilo aplaus.

A aplaudovali též rozhodčí: 91,39 bodu. "Moloděc, moloděc, moloděc," znělo za zvuku bubnů. Kouč Alexej Mišin, už 73letý, se na první pohled stále mračil, jenže pak hrdě vykládal: "Dvacet let jsem s ním. Věděl jsem, že připravit jej do Soči je nejtěžším úkolem, který jsme kdy měli. Ale znám ho. Očekával jsem, že to zvládne."

Pljuščenko přišel do mixzóny před natlačený dav novinářů, sjel je pohledem a sám pro sebe se pousmál: Tak vidíte, nevěřili jste mi, a já vás převezl. "Jsem tak šťastný, tak moc," líčil. "Bylo složité soutěžit doma. Ale někdy to pomůže. Přijdete na led a odtud, odtud i támhle odtud vidíte, jak každý křičí a tleská na vaši podporu. Byl jsem z toho v šoku."

Ještě třikrát by měl v Soči bruslit, ještě bude bojovat o to, aby mu stejně jako v Turíně 2006 pověsili na krk nejcennější ledové zlato.

Přesto před půlnocí tvrdil: "Už teď jsem vyhrál."

Krasobruslení - družstva

Po krátkém programu mužů a sportovních dvojic: 1. Rusko (Pljuščenko, Volosožarová/Traňkov) 19 b., 2. Kanada (Chan, Duhamelová/Radford) 17, 3. Čína (Jen Chan, Pcheng Čcheng/Čang Chao) 15.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!