21. února 2014 11:29 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Soči 2014

Sáblíková kritizuje hromadný start: Jestli to udělají, tak je zabiju

Martina Sáblíková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martina Sáblíková. | foto: MAFRA - Michal Růžička

SOČI (Od našeho zpravodaje) Martina Sáblíková v duelu velikánek poráží Ireen Wüstovou a pak osm minut čeká, než odjede poslední pár a její zlatá medaile se potvrdí. Takové to ve středu bylo. Ale možná naposledy. Možná byla česká rychlobruslařka poslední olympijskou vítězkou pětky v její klasické podobě.

Mezinárodní bruslařská unie ISU totiž zvažuje, že od her v jihokorejském Pchjongčchangu 2018 bude start na nejdelších distancích mužů i žen hromadný!

Rychlobruslení by tak vykročilo po cestě, po níž už dlouho jdou běh na lyžích či biatlon. "Jestli to udělají, tak je zabiju," zlobí se Sáblíková. "O co jim jde? Dělají z toho závod pro Holanďany. Ti nominují lidi z maratonů a bude to rázem o něčem jiném."

Naráží tak na zákulisní zvěsti, že na změně pravidel má zájem nizozemská velmoc. Ta má k dispozici specialisty na hromadné starty z maratonů, které se konají na zamrzlých kanálech.

"To už by pak nebylo rychlobruslení proti času," rozčiluje se Petr Novák. "Bylo by to o tom, kdo koho sundá, kdo se na koho domluví, o diskvalifikacích a protestech. Už by to nebyl náš sport."

...V Soči zajela rekord dráhy a pak už jásala s českou vlajkou i maminkou...

Silné zastánce má klasická podoba závodů na 10 000 metrů mužů a 5 000 metrů žen i u dalších rychlobruslařů. "Doufám, že desítka zůstane v současné podobě. Pro mnohé z fanoušků je to stále královský závod," říká norský exmistr světa Havard Bökke, ačkoliv právě on se v Soči z desítky odhlásil, aby šetřil síly na závod družstev. "V něm máme větší šance."

Norský technický delegát ISU Tron Espeli ujišťuje: "Rozhodně nejdelší tratě zůstanou v olympijském programu."

Otázka je, v jaké podobě.

"V červnu vše oznámíme," tvrdí Espeli. V nejvyšších kruzích se hraje vysoká hra ledových diplomatů.

S hromadným startem experimentovali dokonce i na sprinterských distancích organizátoři her v Lake Placid 1932. "Sport je přece boj," tvrdili.

Evropa tehdy protestovala. Skandinávci hrozili bojkotem, a přestože se nakonec většina z nich dala obměkčit, 41letý Fin Thunberg, pětkrát zlatý na minulých dvou olympiádách, odmítl do Ameriky odcestovat.

Na ledě se potom strkalo až devět závodníků najednou, hovořilo se o ledovém volném stylu. Bitky, pády, protesty, diskvalifikace, opakované starty následovaly. Hned první dvě rozjížďky na 10 000 metrů bylo nutné opakovat.

Domácím Američanům tato podoba závodů zjevně seděla, předtím dominantním Evropanům nechali jen dvě stříbra. Starý kontinent hovořil o frašce.  O 82 let později je zcela jiná doba. Televizní společnosti si žádají víc akce.

"Máme závod s hromadným startem na programu Světového poháru od roku 2011 a příští rok bude poprvé i součástí programu mistrovství světa," připomíná Espeli.

Zatím jde však pouze o další, pro mnohé vedlejší disciplínu, která nenahrazuje dlouhé distance. Sáblíková ho dosud nikdy nezkoušela. "Uměla by to. Umí to i na kolečkových bruslích," říká Novák.

Ona sama však pochybuje:  "Nevím, jak bych to zvládla. Trochu se hromadných strkanic bojím."

Hromadný start coby disciplína zcela jiného rázu by patrně povznesl k medailím i jiné typy rychlobruslařů. Ti, kteří v ní úspěšně závodí od juniorského věku, by byli zvýhodněni.

Novák takovou dívku má. Pět dní předtím, než se Sáblíkovou odletěli směr Soči, obsadila 17letá Nikola Zdráhalová na Světovém poháru juniorek v Innsbrucku druhé místo právě v závodě s hromadným startem.

Najdete na Lidovky.cz