29. června 2014 10:30 Lidovky.cz > Sport > MS fotbal 2014

Šéf FIFA chválí brankovou technologii. Zřejmě se využije i na Euru

Prezident FIFA Sepp Blatter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident FIFA Sepp Blatter | foto: Reuters

RIO DE JANEIRO/PRAHA Podle šéfa FIFA Seppa Blattera bude po premiéře na světovém šampionátu v Brazílii technologie hlídající, zda míč přešel brankovou čáru, poprvé použita také na mistrovství Evropy 2016. Evropská fotbalová unie UEFA jeho slova nicméně korigovala s tím, že nasazení systému na šampionátu ve Francii ještě není jisté.

"Mluvil jsem s prezidentem UEFA Michelem Platinim, který mi řekl, že uvede brankovou technologii na příštím evropském šampionátu ve Francii," řekl Blatter novinářům v Riu de Janeiro.

Podle vyjádření, které poskytla UEFA agentuře Reuters, však nejde o hotovou věc. "Prezident řekl, že UEFA zavedení technologie na ME v roce 2016 zváží. Není to ale tak, že jen luskne prsty a bude to. Musí to probrat komise rozhodčích a následně výkonný výbor," uvedla unie.

Bývalý francouzský reprezentant Platini byl během předchozích sedmi let v čele UEFA poměrně velkým odpůrcem zavádění moderních technologií do fotbalu, podle Blattera ale změnil názor.

V Brazílii už technologie pomáhala

I šéf FIFA byl dlouho proti. Ale poté, co na šampionátu před čtyřmi lety rozhodčí chybně neuznali gól Angličana Franka Lamparda v osmifinále proti Německu, nakonec tlaku na zavedení brankové technologie podlehl a nyní si ji nemůže vynachválit.

V Brazílii se technologie osvědčila například v zápase mezi Francií a Hondurasem, v němž sudím ukázala, že se míč po odrazu od tyče a gólmana dostal těsně za čáru.

"Pomáhá to rozhodčímu i veřejnosti, teď už nejsou žádné další diskuze o tom, jestli to byl, nebo nebyl gól," řekl Blatter. "Jsem si jistý, že profesionální ligové soutěže budou následovat," dodal.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!