8. května 2014 8:00 Lidovky.cz > Sport > MS hokej 2014

Šestnáct dnů slávy. Bělorusko využije hokejové MS i k politickým cílům

Alexandr Lukašenko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexandr Lukašenko | foto: ČTK

MINSK (Od zvláštní zpravodajky LN) „Politický kontext? Ten moc nevnímám, my jdeme hrát hokej a sport by se neměl míchat s politikou,“ řekl LN trenér českého týmu Vladimír Růžička. V Bělorusku to je ale nejdůležitější událost od chvíle, kdy proti němu byly před čtyřmi lety obnoveny sankce. I když mistrovství světa v hokeji nevypadá na první pohled jako vrcholná politická akce, přesně tou je.

Minsk chce nejen dokázat, že si mezinárodní sportovní klání takového významu zaslouží, ale že jej zvládne i „totalitní“ stát stejně dobře, nebo ještě lépe než lecjaká demokratická velmoc.

Denně podle zástupce předsedy Státního celního výboru Sergeje Borisjuka přijíždí do země 200 až 500 zahraničních hostí a účastníků šampionátu. Kromě Rusů, pro které je hranice otevřená. Skoro 80 procent z celkového počtu asi 700 tisíc vstupenek je rozprodáno. Mimochodem, většinu vstupenek skoupili Bělorusové.

Přesto takový nával cizinců, především z Německa, Litvy, Finska, Lotyšska, Polska a Chorvatska, země nepamatuje. Bělorusko nepatří zrovna k turistickým velmocím a vízová povinnost pro většinu států světa mnohé zájemce o návštěvu „komunistického skanzenu“ odradí.

Pro účastníky mistrovství byla ale víza dočasně zrušena - stačí registrace prostřednictvím internetu na stránkách Státního výboru pro pohraniční kontrolu Běloruska. Jeho statistici očekávají, že do Minsku přijede přes 20 tisíc cizinců. Ovšem 80 procent z nich budou majitelé ruských pasů a ti i bez MS nemají při překračování běloruských hranic problémy.

Splněný sen prezidenta

Minsk se chce předvést v nejlepším světle, a protože dokáže na pokyn shora zmobilizovat obrovské síly, schopnosti, ale i disciplínu, je možné, že návštěvníci budou nadšeni pořádkem, řádem i pracovitostí personálu.

Celníci například v dubnu dokonce trénovali, možná ne stejně intenzivně jako hokejisté, ale s obrovskou zodpovědností, jak obstojí, až se jim na hranice budou valit davy ze zemí, které už na existenci hraničních přechodů úplně zapomněly.

Asi největším svátkem bude mistrovství světa v hokeji pro prezidenta Běloruska Alexandra Lukašenka. Co asi cítí člověk, kterého Britové nepustili na svou olympiádu v roce 2012 a jenž teď bude hostit elitu světového hokeje včetně vysokých funkcionářů a politiků z celého světa? Přinejmenším satisfakci.

Vždyť Lukašenko prý měl na londýnské hry už speciálně ušitý oblek, tvrdí běloruští novináři. Kromě toho sport zbožňuje. Hokej zvlášť, ten dokonce aktivně hraje. I když se názory na jeho styl a výkon různí, vášeň mu upřít nelze.

Alexandr Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko.

Uspořádat MS v tomto sportu bylo jeho dávným snem. Teď se muži, který vévodí černému listině běloruských nepřátel lidských práv, vytvořené USA a Evropskou unií už v roce 2006, plní. Měl ale namále.

Mnozí evropští obránci lidských práv upozorňovali na to, že olympiáda v Číně, v Rusku a šampionát v Bělorusku jsou kapitoly stejné knihy. Nakonec se Bělorusko poprvé takové globální události dočkalo. Poslední diktátor Evropy, jak častují běloruského lídra v evropských médiích, musí teď dokázat světu, že nic lepšího v hokejové historii neviděl.

Hokej a lidská práva

I během mistrovství bude nejspíš ve vězení bývalý prezidentský kandidát Nikolaj Statkevič. I když prezident tvrdí, že politické vězně Bělorusko nemá a že za mřížemi sedí pouze čistí kriminálníci včetně těch, kteří se podíleli v roce 2010 na pokusu o státní převrat (z pohledu opozice šlo o protest proti zfalšovaným volbám), sám cítí, že Statkevič mu kazí pověst.

Kvůli blížícímu se MS ale přece jen Lukašenko nějaké ústupky učinil. Podobně jako prezident Ruska Vladimir Putin před olympijskými hrami v Soči udělil milost dívkám z punkové skupiny Pussy Riot i ropnému magnátu Michailu Chodorkovskému, počátkem dubna byl osvobozen po čtyřletém pobytu za mřížemi běloruský podnikatel Nikolaj Avtuchovič, který byl na evropském seznamu politických vězňů. Původně si měl odsedět přes pět let. 

Šanci má i obránce lidských práv Ales Beljackij, včera propustili po dvanáctidenním věznění Maxima Viňjarského, aktivistu organizace „Evropské Bělorusko“.

On sám se obává, aby ho pod nějakou záminkou nezatkli i na dobu během mistrovství. Je jasné, že opozice stejně jako prezident hodlá hokejový svátek a nebývalou koncentraci cizinců v zemi využít k poltickým cílům.

V každém případě Bělorusko i jeho vůdce čeká šestnáct dnů slávy. Až 9. května, v den i z historického hlediska symbolický, usedne ve 20 hodin 45 minut místního času, kdy turnaj začíná, na prezidentské tribuně přepychového stadionu Minsk arena, bude patřit mezi nejšťastnější státníky na světě.

A to bez ohledu na to, jak první zápas - také symbolický, neboť se v něm zatím jen na ledě utká Bělorusko s USA - dopadne.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!