Bank druhé místo neudržel. Na rozbité trati se ve slalomu trápil

7:50aktualizováno  13:26
SOČI/PRAHA - Ondřej Bank první sjezdařskou medaili z olympijských her v Soči nepřiveze. Ačkoliv držel po sjezdu stříbrnou pozici, ve slalomu výrazně ztratil a superkombinaci dokončil zklamaný na sedmém místě. Zvítězil Sandro Viletta ze Švýcarska, druhý skončil Chorvat Iva Kostelič a bronz bere Christoff Innerhofer z Itálie.

Ondřej Bank na olympiádě v Soči. foto: ČTK/AP

Sjezdařskou polovinu zvládl úžasně a věděl, že olympijská medaile visí nadosah. Bank však ve slalomu, který v minulosti býval jeho doménou, předvedl zabržděnou jízdu plnou nedostatků, která ani zdaleka nestačila na nejlepší.

Na vítězného Švýcara Vilettu ztratil v součtu 1,64 sekund. Když dorazil do cíle, pohledem zkontroloval výsledkovou tabuli, zaškaredil se a vztekle mrštil hůlkou do publika. Omluvným gestem pak zakončil představení, které mohlo být životní.

Bank totiž v náročném sjezdu porazil i vyhlášené specialisty a předčil ho pouze bronzový medailista ze Soči Kjetil Jansrud. Ten na něj najel čtrnáct setin.

"Mám to super rozjeté," uznal český sjezdař po prvním kole.  "Užívám si, že po dvou letech zdravotních trápení, jsem tak vysoko. Nechtěl jsem se vracet pro třicátá, čtyřicátá místa. Teď vím, že jsem schopný jezdit rychle."

ON-LINE REPORTÁŽ ZDE

A hned dumal, s jakou taktikou nastoupí do odpoledního slalomu. Buď jistota, která na mistrovství světa v Ga-Pa 2011 stála medaili, nebo totální riziko, které může skončit senzací. "No... To bude těžké, je to rozjeté hodně dobře," uznal. "Nelze zapírat, že pojedu o medaili. Bude to zajímavé."

Nakonec zvolil špatně. Místo agresivní jízdy, která ho mohla vynést dokonce ke zlatu, zkusil projet branky pomaleji, ale zase bez rizika pádu. Nakonec však zjistil, že ho v součtu předskočil i Slovák Adam Žampa, který na něj po sjezdu ztrácel tři sekundy.

Jeho rozhodnutí nejet slalom po hlavě však bylo pochopitelné. Když Bank nervózně čekal na startu, tak viděl, že jeho konkurenti postupně odpadávají.

Upadl domácí Chorošilov i dravý Francouz Pinturault. Ligety ztratil sekundu na Žampu, který dlouho držel vedení, a ve vzteku se bušil do hlavy. Rozevlátý Miller po několika chybách také vypadl ze hry o medaile. Slušně zajeli pouze slalomářští šikulové Viletta a Kostelič, jehož otec obtížnou trať pro superkombinaci stavěl.

Bank proto mohl tušit: Stačí sjet dolů a budu mít medaili... Jenže nestačilo.

Lépe než on prolétli slalom i další dva čeští lyžaři. Martin Vráblík, který startoval na nerozbité trati, se posunul o třináct pozic na 16. místo. Slalomářský specialista Kryštof Krýzl skončil celkově jako devatenáctý.

Ve sjezdu Bank zazářil

Bank, vítěz čtvrtečního tréninku, vypálil brzy ráno na sjezdovku v Krasné Poljaně s výhodným číslem 4. A po tvrdém sjezdu oddechoval ještě deset minut.

Usmíval se do kamery a čekal...

Možná byl trochu v šoku, když se všichni favorité řadili až za něj. Dokonce i slavní sjezdaři-specialisté. Feuz, Baumann, Svindal. A pak i medailisté ze Soči. Stříbrný Innerhofer ztratil na českého rychlíka 92 setin, olympijský vítěz Mayer zase 23.

Skvělý výsledek přitom nebyl daný tím, že by pořadatelé sjezd významně zjednodušili. Ano, v superkombinaci byl zhruba o deset sekund kratší, zato možná ještě o to náročnější!

Trať v silném mrazu úplně ztuhla, zrychlila se a sjezdaři v některých prudkých zatáčkách sotva udrželi lyže na hrbolaté podložce. A když dorazil Bank na skok, letěl vzduchem dobré tři sekundy. Byl to doslova ledový vodopád.

Bank měl největší potíže v neoblíbené horní pasáži, kde se mu nedařilo už ve sjezdu speciál, v němž skončil dvacátý. Ztrátu na soupeře však nabral minimální a v dolní části si všechno vynahradil. Bez bázně se řítil tratí, držel si ideální stopu. A čas měl famózní.

Sjezdové lyžování: Muži - superkombinace

1. Viletta (Švýc.) 2:45,20 (1:54,88+50,32), 2. Kostelič (Chorv.) -0,34 (1:54,17+51,37), 3. Innerhofer (It.) -0,47 (1:54,30+51,37), 4. Jansrud (Nor.) -1,06 (1:53,24+53,02), 5. Žampa (SR) -1,14 (1:56,23+50,11), 6. Miller (USA) -1,40 (1:54,67+51,93), 7. Bank (ČR) -1,64 (1:53,38+53,46), 8. Janka (Švýc.) -1,68 (1:54,42+52,46) a Svindal (Nor.) -1,68 (1:53,94+52,94), 10. Zrnčič-Dim (Chorv.) -1,86 (1:55,26+51,80), ...16. Vráblík -2,72 (1:56,36+51,56), 19. Krýzl (oba ČR) -4,69 (1:56,68+53,21).