16. června 2010 13:58 Lidovky.cz > Sport > MS ve fotbale

Slovenského kata přivedl z Dánska do reprezentace Nového Zélandu novinář

Nový Zéland - Slovensko (střelec Winston Reid). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový Zéland - Slovensko (střelec Winston Reid). | foto: Reuters

JOHANNESBURG/PRAHA Na světovém šampionátu působí jako osmý div světa. Ne všichni fotbalisté Nového Zélandu si totiž vydělávají na živobytí fotbalem, někteří jsou dokonce bez angažmá úplně. Pozoruhodnou cestou se dostal do reprezentace All Whites i první střelec na letošním MS malé ostrovní země ležící 2000 kilometrů východně od Austrálie. Winston Reid ještě před dvěma měsíci ani nevěděl, že bude hrát na MS právě v dresu Nového Zélandu.

Zní to jako pohádka. Kouč národního týmu účastníka světového šampionátu ve fotbale, nejsledovanější sportovní události světa, trpí nedostatkem obránců. Už si neví rady. Když tu si místní "kouzelný strýček" vzpomene na jistého snědého urostlého junáka, který se před deseti lety vydal hledat štěstí do Evropy.

Je kontaktován na sociální síti, zda by nechtěl reprezentovat svou zem. Odpoví kladně a ve svém čtvrtém reprezentačním startu vstoupí do dějin svého národa jako první střelec na MS. Navíc jeho gól zajistí týmu bod v úvodním duelu s favorizovanými Slováky.

Nový Zéland - Slovensko (střelec Winston Reid).

Přidejte si do celé story jména oné země, kterou je Nový Zéland, a tří hlavních postav – kouče Richarda Herberta, kouzelného strýčka alias místního žurnalistu Andrewa Gourdieho a jedenadvacetiletého stopera Winstona Reida. Vše ještě zasaďte do časové osy od letošního února až 16. června a z pohádky je skutečný příběh.

Devětačtyřicetiletému kouči Nového Zélandu, který si účast na MS zajistil jako poslední dvaatřicátý účástník, přibylo u přemýšlení nad konečnou nominaci pro fotbalový svátek roku určitě pár vrásek na čele. Ne snad proto, že by nevěděl, koho ze širšího kádru vyřadit. Právě naopak. A hlavní nedostatkové zboží? Obránci. A tak se do celé záležitosti vložil místní novinář Andrew Gourdie.

TIME OUT LN: Věřme raději Slovinsku než Slovensku - VÍCE ČTĚTE ZDE!

Ten si vzpomněl na 190 centimetrů vysokého mladíka Winstona Reida. Urostlý stoper odešel ze své rodné země s matkou a nevlastním dánský otcem na Sever Evropy před deseti lety. V roce 2005 se prosadil do kádru prvoligového Midtjyllandu a postupně prošel všemi mládežnickými výběru Dánska. Do reprezentačního A-týmu se ale prosadit nedokázal.

A toho právě žurnalista využil. Na začátku roku Reida kontaktoval před Facebook s jednoduchou otázkou: "Chtěl byste reprezentovat Nový Zéland a zahrát si případně na MS?" V březnu mu přišla stručná odpověď: "Ano, moc rád."

Nový Zéland - Slovensko (střelec Winston Reid).

Gourdie neváhal a o všem informoval novozélandský fotbalový svaz. Funkcionáři se během týdne s mladíkem dohodli a Reid si odbyl 24. května 2010(!) reprezentační debut v dresu rodné země. Tři týdny před startem světového šampionátu. Poté stihl ještě další dva duely. Zbytek již všichni fotbaloví fanoušci znají.

16. června narazili All Whites ve svém prvním duelu na šampionátu na favorizované fotbalisty Slovenska. A Reid třicet vteřin před koncem nastavení duelu vyrovnal na konečných 1:1. Prvním gólem Nového Zélandu na letošním šampionátu. I tak se rodí legendy...

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz