26. června 2010 9:30 Lidovky.cz > Sport > MS ve fotbale

Slovenští fotbalisté už dohnali své vzory z České republiky

Slovensko - Itálie (slovenská radost). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovensko - Itálie (slovenská radost). | foto: Reuters

PRAHA Dlouhé roky Slováci sledovali česká záda, od rozpadu společného státu hráli po fotbalové stránce druhé housle. Po mistrovství světa už nebudou role tak jednoznačně rozdělené.

V pomyslných závodech mezi českým a slovenským fotbalem dojde k zajímavému obratu v žebříčku FIFA, kde při posledním hodnocení zaostávali čtyřiatřicátí Slováci za Českem o jediné místo. Po čtvrtečním postupu do osmifinále si jistě výrazně polepší, zatímco Češi se vzhůru určitě nepohnou.  Od rozpadu federace za nimi přitom vždy Slováci v hodnocení národních týmů zaostávali. Ještě před rokem o 27 příček. Jenže jen z dřívějších zásluh se věčně žít nedá.

Čtěte také

"Teď se mluví o Slovensku, zatímco na Česko se zapomíná. Čech, Baroš, Rosický a spol. se musí zase připomenout. V nedávné minulosti na sebe upozornili jen neúspěchem v kvalifikaci," říká trenér Jozef Jarabinský, který má zkušenosti z obou zemí.

Na slovenský trénink včera v Jižní Africe dorazily televizní štáby z Číny nebo Ruska. O tým, který poslal domů favorizované Italy, je velký zájem. Jak dlouho vydrží? Minimálně do pondělního zápasu s Nizozemskem.

Slováci se konečně do povědomí zapsali něčím, co jim i v Česku musí závidět. Kapitán Marek Hamšík měl za vzor někdejšího lídra českého týmu Pavla Nedvěda. Ale ani držitel Zlatého míče si nikdy s českou reprezentací nezahrál osmifinále na mistrovství světa...

Kucka znásobil svoji cenu
Dá se předpokládat, že poslední úspěch doprovodí vlna zájmu o slovenské fotbalisty. Od devadesátých let se sice reprezentanti rozběhli postupně po zahraničních angažmá, ale teď se poprvé předvedli na scéně, kterou bedlivě sledují největší kluby z Anglie, Španělska či Německa. Tam se s výjimkou liverpoolského stopera Škrtela slovenská jména zatím nevyskytují.

"Jeden velký zápas ještě na velký přestup nestačí. Slováci by to museli potvrdit minimálně ještě proti Nizozemsku," domnívá se ale hráčský agent Pavel Zíka. I tak je možné, že z turecké, rumunské, ruské či řecké ligy se slovenští hráči budou stěhovat na prestižnější adresy, kde už jsou někteří čeští hráči dobře zabydlení. Dobře je to patrné na příkladu jediného hráče z české ligy na turnaji.

Záložník Juraj Kucka svým výkonem proti Italům zaujal skauty, kteří jeho vývoj ve Spartě určitě nesledovali. "Jeho cena se během jednoho utkání zdvojnásobila až ztrojnásobila," odhadl další hráčský agent David Nehoda. Za slovenským vzestupem stojí motiv, který pomohl budoucím českým hvězdám na výsluní už v devadesátých letech: hlad po úspěchu.

To, že na Slovensku panují, co se týče zázemí, skromnější podmínky, se nyní ukazuje paradoxně jako výhoda. "Slovenští fotbalisté jsou pak odolnější. Nejsou to skleníkové typy," podotýká Jarabinský. Třeba právě slovenské zlepšení probudí také mezi českými fotbalisty novou chuť a dá jim motivaci ukázat, že po úspěšných časech nebudou jen vyklízet pozice.

Největší momenty jaké prožil slovenský fotbal

1. Účast na MS 2010 a postup do osmifinále
Nikdy se o slovenském fotbalu nemluvilo tolik jako v těchto dnech. Euforii po první úspěšné kvalifikaci znásobil postup ze základní skupiny. Slováci se zařadili mezi nejúspěšnější nováčky v historii šampionátu. Jejich cesta turnajem hodně připomíná úspěch českého týmu na Euru 1996. I ten tehdy vyřadil ve skupině Itálii a zastavil se až ve finále. Jak skončí slovenský příběh?

2. Účast Artmedie Bratislava v Lize mistrů
Jediný slovenský klub, kterému se povedlo výrazně promluvit do dění na pohárové scéně. U postupu do základní skupiny Ligy mistrů byl na podzim 2005 také trenér Weiss. Památným se stalo domácí vítězství 5:0 na Celtikem Glasgow v předkole, které favorit nedokázal doma smazat, když vyhrál jen 4:0. Ve skupině Artmedia zaujala vítězstvím v Portu nebo remízami s Glasgow Rangers.

3. Přestup Martina Škrtela do Liverpoolu
Češi měli od devadesátých let dost příkladů, Slováci ale čekali dlouho, až si některého jejich hráče všimne opravdový velkoklub. Povedlo se to v lednu 2008 v případě Martina Škrtela, kterého získal Liverpool. V anglické lize se důrazný obránce rychle prosadil. Po MS ho budou možná následovat další. V souvislosti s kapitánem reprezentace Markem Hamšíkem se mluvilo o Chelsea.

4. Marek Mintál nejlepším střelcem bundesligy
V německé bundeslize hrál za zachraňující se Norimberk, přesto se útočník Marek Mintál stal s 24 góly nejlepším střelcem sezony 2004/05. Podobným oceněním v některé z prestižních západoevropských soutěží se nemůže pochlubit žádný český hráč. Stěžejní roli hrál Mintál dlouho i v reprezentaci, loni kariéru v národním týmu ukončil, i když na podzim zvažoval návrat.

5. Pořadatelství Eura jednadvacítek v roce 2000
Zatím nejvýznamnější fotbalová událost, jakou Slovensko hostilo. Na stadionech v Bratislavě, Trenčíně a Trnavě se domácímu týmu podařilo dostat do semifinále a nakonec skončil čtvrtý. Ještě lepší výsledek si odvezli Češi. Tým pod vedením Karla Brücknera sice prohrál ve finále s Itálií, ale zajistil si postup na olympijský turnaj v Sydney.

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz