22. června 2010 8:30 Lidovky.cz > Sport > MS ve fotbale

Souboj kontinentů na MS: vládne Jižní Amerika, Evropa je rozhádaná

Diego Armando Maradona. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Diego Armando Maradona. | foto: Reuters

PRAHA Když měla sedmdesátiletá věštkyně Constance z města Port Elizabeth v Jihoafrické republice pro novináře předpovědět, kdo vyhraje fotbalové mistrovství světa, nejprve odpověděla: "Všechny týmy jsou silné, ale nezvítězí nikdo tady z Afriky ani z Evropy. Největší šanci má zámořský tým."

Pak se celou noc radila s duchy předků, aby mohla být konkrétnější. "Bude to Argentina, ta celý šampionát vyhraje," řekla další ráno. Po dvou zápasech základních skupin světového šampionátu v Jihoafrické republice jí předpověď vychází. Jihoameričané si v čele s Argentinou počínají suverénně, Evropané se trápí a africké výběry na vlastním kontinentu předvádějí často jen fotbalovou bídu.

GRAFIKA LN (po kliknutí se zvětší do plné velikosti):
Souboj kontinentů na MS ve fotbale.

Žádný z pěti jihoamerických týmů zatím na turnaji neprohrál, a všichni proto vedou své skupiny. "Nejvíc se mi líbí Argentina a Brazílie. Vyzařuje z nich energie, účelnost, týmový duch, palebná síla a mají skvělé individuality," přiznává trenér Josef Csaplár. Kontinentální renomé ještě posiluje atraktivní fotbal v podání Chile, Uruguaye a Paraguaye. "Ti všichni ovšem těží z toho, že jsou evropské celky unavené a rozhádané," míní Csaplár.

Právě týmy z Evropy, od nichž se očekávalo nejvíc, se na šampionátu trápí. Evropští mistři ze Španělska prohráli úvodní zápas, Francie se v důsledku hádek rozkládá zevnitř, obhájci celkového prvenství z Itálie pouze dvakrát remizovali a Anglie tápe. Také Nizozemsko, které je dosud nejúspěšnějším evropským týmem, vítězí po nepřesvědčivých výkonech.

Afrika je zabrzděná
Eto'o v zápasnickém souboji.
"Platí za dlouhou klubovou sezonu. Hrají bez jiskry a agresivity. Třeba na Angličanech je markantně vidět, že jim chybí fyzická i psychická síla," vysvětluje Csaplár. Trable Evropanů jsou však mizivé v porovnání s tím, co zažívají Afričané, kteří poprvé hrají na vlastním kontinentu. Zvítězit z nich dokázala pouze Ghana, která má jako jediná reálnou šanci na postup.

Podle Csaplára černý kontinent doplácí na přehnaná očekávání vlastních fanoušků. "Afrika je kvůli tomu zabrzděná a snaží se o něco, co jí není vlastní – hraje defenzivní evropský fotbal. Je to proti její přirozenosti," myslí si. A kdo ho zaujal mimo kontinenty s největším zastoupením zemí? Překvapila ho Severní Amerika, a to díky Mexiku. "Moc mu fandím, předvádí velice sympatický fotbal," přiznává Csaplár.

Najdete na Lidovky.cz