10. července 2010 7:00 Lidovky.cz > Sport > MS ve fotbale

Španělé milují věšteckou chobotnici. Titul jim předvídá i želva LN

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Chobotnice Paul tipuje finále. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chobotnice Paul tipuje finále. | foto: Reuters

BERLÍN/PRAHA Pokud máte rádi překvapení, radši dál nečtěte. Mistry světa ve fotbale se stanou Španělé. Tak totiž rozhodla, letos zatím neomylná, věštecká chobotnice Paul z německého akvária v Oberhausenu. Hlavonožec správně předpověděl všech šest zápasů německého týmu na šampionátu pomocí výběru potravy ze dvou kontejnerů odlišených jen vlajkou země.

Páteční krmení sledovaly na místě desítky novinářů, řada televizních stanic je vysílala živě. Po tříminutovém dumání Paul neomylně zamířil k boxu se španělskou vlajkou, ten s holandskou zůstal nepovšimnut. "Vypadá to na snadnou výhru Španělska. Paul vybíral rychle, někdy mu to trvalo i sedmdesát minut," líčila mluvčí Mořského světa, nyní tedy spíše Paulova mluvčí, Tanja Munzigová.

Fanoušci i novináři po celém světe se přou, jakým způsobem na první pohled nepříliš bystrý tvor určuje správné výsledky. A to nejen letos. Před dvěma lety Paul tipoval výsledky mistrovství Evropy a spletl se až při finále.

"Však jsou také chobotnice inteligentní. Dokážou se učit, možná i rychleji než pes," vysvětlil LN paleontolog Martin Košťák, který se na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy specializuje na výzkum druhohorních hlavonožců.

"Ale i tak bych Paulovo věštění přičítal spíše náhodě. Rozhodně mě však zájem o něj potěšil. Psy v Evropě nejíme, ale chobotnice ano. Hlavonožci jsou podobně chytří, a na talíři nám nevadí," přemítal Košťák.

A právě na talíři by Paula rádi viděli němečtí fanoušci. Paul totiž určil, že v semifinále se Španělskem prohrají. Chobotnice Paul tipuje zápas o třetí místo.

List Hamburger Abendblatt den po středeční porážce otiskl "dokonalý recept na smažené kroužky z chapadel" a jeho redaktorka k tomu napsala, že "včera večer dostala nezřízenou chuť na chobotnici".

Jenže Paul našel mocného ochránce. "Mám o tu chobotnici obavy, pomýšlím na to, že jí tam pošlu tým ochranky," řekl předseda španělské vlády José Luis Zapatero. "V zájmu ochrany bychom měli Paula okamžitě převézt k nám," dodal španělský ministr průmyslu Miguel Sebastián Gascón. Ve Španělsku se stala chobotnice hvězdou, trička s jejím obrázkem jdou na dračku.

Paul si však v pátek Němce lehce udobřil. Podle jeho předpovědi porazí Uruguay a získají v sobotu večer bronzové medaile.

Želva Lidových novin.

Chmury mu však asi přidělala zpráva o nové konkurenci. Výsledek finále předpovídala také chorvatská želva Marie Terezie, která už několik let přebývá v prostorách redakce Lidových novin.

Marie Terezie tipovala také výběrem potravy – její oblíbená hruška byla u vlajek obou finálových soupeřů. Zhruba po minutovém váhaní zamířil nováček mezi tipéry ke španělským symbolům.

  • 1Diskuse
Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky
J. Sochorec dobry Zabavne :):) 8:00 10.7.2010