18. června 2014 22:58 Lidovky.cz > Sport > MS fotbal 2014

Konec nadvlády. Španělsko prohrálo s Chile a zlato neobhájí

Španěl Sergio Busquets nemůže uvěřit, že Španělé do vyřazovacích bojů... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španěl Sergio Busquets nemůže uvěřit, že Španělé do vyřazovacích bojů... | foto: Reuters

RIO DE JANEIRO/PRAHA Fotbalisté Španělska prohráli na mistrovství světa s Chile 0:2 a po druhé porážce přišli o šanci na postup ze základní skupiny. O vítězství jihoamerického týmu nad obhájci titulu a úřadujícími mistry Evropy rozhodli už v prvním poločase Eduardo Vargas a Charles Aránguiz.

Chilané doprovodí do vyřazovacích bojů rovněž stoprocentní Nizozemce, s kterými si v závěrečném vzájemném duelu zahrají o první místo.

Španěly v závěrečném utkání čeká Austrálie, ale ani jeden z nich už o postup hrát nebude. Zbytečný zápas. To Nizozemsko a Chile si to rozdají o první příčku a také o to, kdo se v osmifinále případně vyhne domácí Brazílii.

ČTĚTE K ZÁPASU

Vítěze posledních dvou mistrovství Evropy a obhájce světového zlata to už zajímat nemusí. Jejich vystoupení v Brazílii je blamáž. Zatím dva zápasy, dvě porážky, skóre 1:7.

Španělé jsou od roku 2002 třetím z obhájců trofeje, kteří na následujícím šampionátu vypadli už ve skupině. Nejdřív se to stalo Francouzům a před čtyřmi lety Italům. Španělé vedle mistrovství světa vyhráli i poslední dvě Eura, o to je jejich pád v Brazílii tvrdší.

Po úvodní porážce 1:5 s Nizozemskem udělal kouč Del Bosque proti Chile dvě změny v sestavě. Ale obranu Javi Martinezem nezpevnil a zálohu Pedrem nevylepšil. Defenzíva v čele s brankářem Casillasem zase chybovala, záloha nedokázala připravit šance a útočník Costa při dvou nadějných příležitostech si počínal jako amatér.

Obhájci, kteří končili ve skupině

• rok 1950 - Itálie
  • rok 1966 - Brazílie
  • rok 2002 - Francie
  • rok 2010 - Itálie
  • rok 2014 - Španělsko

Největší šanci měl v 51. minutě záložník Busquets, ale ani ze dvou kroků nedokázal do prázdné brány usměrnit přihrávku Costy. V té době to už bylo 0:2.

Chilané zahrozili hned z prvního útoku, ale Vargas ještě bránu netrefil. Ve 20. minutě si však útočník valencie zasekl míč před Casillasem, měl na to dost času, než k němu dorazili zmatení obránci, a v pohodě střílel do prázdné brány.

Španělé se trápili, utápěli v nudných kombinacích a ještě do půle inkasovali podruhé. Faulovaný Sánchez, který nastupuje za Barcelonu, se sám ujal přímého kopu. Jeho technickou střelu Casillas vyboxoval jen před sebe a volný Aránguiz měl ve vápně spoustu času na střelu. Sice mu nesedla, ale na překonání Casillase to v pohodě stačilo.

Zklamný Iker Casillas hází fanouškům své brankářské rukavice.

Nadšení Chilané slaví vítězství nad Španělskem.

Po přestávce se Španělé trochu zlepšili, ale pořád byli jen stínem nedávných šampionů. Chilané jim nenechali ani kousek prostoru, okamžitě napadali jejich rozehrávku, po hřišti je doslova naháněli. Když získali míč, nepanikařili, v klidu si přihráli, jindy vyrazili do rychlých brejků.

V 69. mohl Isla dát na 3:0, ale ze dvou metrů odkrytou bránu překopl, byť střílel v pádu a z velkého úhlu. Chilanům, kteří tak Španělům oplatili porážku z minulého šampionátu, to však nevadilo. Zápas v pohodě dovedli k vítězství a opět si zahrají v osmifinále, v němž před čtyřmi lety podlehli Brazilcům. Na ty mohou narazit i letos.

Mistrovství světa ve fotbale - základní skupina B:

• Španělsko - Chile 0:2 (0:2)

Branky: 20. Vargas, 43. Aránguiz. Rozhodčí: Geiger - Hurd (oba USA), Fletcher (Kan.). ŽK: Alonso - Vidal, Mena. Diváci: 74.738.