Štafeta českých běžců na lyžích ve složení Martin Koukal, Lukáš Bauer, Jiří Magál a Dušan Kožíšek obsadila v dnešním olympijském závodu na 4x10 kilometrů deváté místo. Prvenství v Pragelatu vybojovali domácí Italové, na druhé pozici skončili Němci a bronz získali Švédové.
Zmatek v české výpravě
Dušan Kožíšek, který běžel poslední úsek původně vůbec neměl nastoupit. Manažer běžecké reprezentace Květoslav Žalčík ale omylem nahlásil bronzového medailistu z mistrovství světa ve sprintu dvojic na poslední úsek místo Milana Šperla, jenž měl startovat podle původního plánu.
Na chybu se prý přišlo příliš pozdě na to, aby se dalo složení kvarteta změnit, takže Kožíšek byl narychlo povolán z olympijské vesnice v Sestriere. Do areálu v Pragelatu dorazil až po startu závodu.
Českou štafetu rozběhl Martin Koukal, který o údajné chybě nic nevěděl. "Přišel jsem ráno do buňky a tam bylo napsáno Kožíšek. Po ničem jsem nepátral, kdo poběží, je věc trenérů," řekl Koukal novinářům pod absolvování úvodní pasáže závodu.
Manažer dostal padáka
Manažer české reprezentace v běhu na lyžích Květoslav Žalčík byl kvůli administrativní chybě, která připravila mužskou štafetu o možný dobrý výsledek v dnešním závodu, odvolán z olympijských her. Šéf běžeckého úseku Michal Soukup zároveň podal návrh na jeho okamžité odvolání z funkce. Podle předsedy svazu Aleše Vaňka se v této věci rozhodne až po olympiádě.
Vaněk řekl, že momentálně zjišťuje, jak k pochybení došlo. "Abychom pak mohli vyvodit personální důsledky," uvedl Vaněk, který už z Itálie odcestoval domů. Žalčík se podle svých slov přepsal ve formuláři. Na poslední úsek omylem nahlásil Dušana Kožíška místo Milana Šperla, který měl být finišmanem. Kožíšek, jenž nebyl na štafetu vůbec připraven, dorazil do areálu v Pragelatu až po startu závodu a v závěrečné desítce klesl z průběžného třetího místa na konečné deváté.
"Je to samozřejmě příšerné. Byly tam ještě mechanismy, jak této situaci zabránit," uvedl Vaněk.
Žalčík své chyby litoval a poškozenému Šperlovi se omluvil. "Velké lyžování pro mě skončilo. Můžu se někam zašít a pobrekávat v koutě," řekl novinářům Žalčík, který na této úrovni působí deset let.
"Je to fatální chyba, kterou nedokážu pochopit. Strašlivě jsem ublížil Milanovi Šperlovi, kterého mám rád. Prostě jsem se přepsal o řádek. K pořadí místo čtvrtého úseku jsem napsal 'reserve' a obrátil jména," vysvětlil Žalčík. Formulář špatně vyplnil den před závodem v sobotu odpoledne, ale na chybu se přišlo až dnes před startem, když už nešla napravit.
"Tohle se nesmí stát na župním přeboru, natož na olympiádě. Kdyby to hned na poradě vyskočilo, tak jsem na to přišel, ale vyjelo pět jmen bez pořadí a ráno jsme to nekontrolovali," řekl Žalčík, který dnes ráno nemohl uvěřit, že se spletl.
Když Šperl zjistil, že nepoběží, neubránil se slzám. "Slz ukáplo dost a ještě ukápne. Zatrnulo mi a nevěřil jsem tomu. Myslel jsem, že si někdo dělá srandu," uvedl běžec. Naplno mu vše došlo, když slyšel řev trenéra Miroslava Petráska.
Šperl se pak snažil kolegům pomoci alespoň tím, že pro ně testoval lyže a při závodě je povzbuzoval. "Bohužel poslední úsek byl hodně mizerný. S Dušanem jsem nemluvil, měl jsem problém se srovnat sám se sebou," řekl.
Náhradník měl rande
Kožíšek se teprve hodinu před startem dozvěděl, že má přijet do Pragelata a běžet. V té době byl v olympijské vesnici v Sestriere a na návštěvě měl přítelkyni biatlonistku Zdenku Vejnarovou. "Sbalil jsem si věci a přijel na stadion, snažil jsem se za tu chvilku připravit na maximum," uvedl Kožíšek, kterému servismani narychlo připravili lyže Martina Koukala.
K trenéru Petráskovi se informace o administrativní chybě dostala hodinu před startem. "To je neomluvitelné. Může se stát hodně chyb, ale takhle je těžko omluvitelná," prohlásil.
Možnost štafetu vůbec nepostavit zamítl. "Kluci, přestože byli ohromně rozladění, tak předvedli výkon, jaký měli, a smekám před nimi, že to tak vzali. Dušan mohl dokázat, že jsem ho vyřadil neprávem, ale nedokázal to," řekl Petrásek. Podle něj měl být Kožíšek připraven na roli náhradníka, která mu byla určena. "Měl jednoznačné informace a musí s tím počítat. Ale bral to, že je vyřazen, a postavil se k tomu špatně," uvedl.
Jiří Magál odmítl celou událost komentovat, Lukáš Bauer se dokonce před novináři tvářil, že o omylu neví. "Tři úseky byly dobrý a čtvrtý holt v rámci možností. Myslím, že (Kožíšek) dělal, co mohl," uvedl stříbrný medailista z klasické patnáctky.
Výsledky:
Muži - štafeta 4x10 km:
1. Itálie (Valbusa, Di Centa, Piller Cottrer, Zorzi) 1:43:45,7, 2. Německo (Schlütter, Filbrich, Sommerfeldt, Angerer) -15,7, 3. Švédsko (Larsson, Olsson, Södergren, M. Fredriksson) - 16,0, 4. Francie -37,1, 5. Norsko -1:10,6, 6. Rusko -1:24,2, 7. Švýcarsko -1:25,2, 8. Estonsko -1:38,1, 9. ČR (Koukal, Bauer, Magál, Kožíšek) -2:17,6, 10. Finsko -2:50,4.