Před nedělním večerem ho znali jen opravdoví milovníci amerického fotbalu. Ještě včera odpoledne, více než 12 hodin po konci Super Bowlu, patřilo jméno Malcolm Butler na Twitteru k deseti nejčastěji používaným na světě.
Tenhle čtyřiadvacetiletý Afroameričan totiž rozhodl Super Bowl dvacet sekund před koncem zápasu. Nováček NFL v dresu New England Patriots vystihl přihrávku Russella Wilsona pouhý metr před koncovou čarou. Kdyby si Seattle Seahawks připsali touchdown, měli by vítězství. Takhle prohráli 24:28.
Super Bowl v číslech49.ročník 4 body 70 288 návštěvníků 115 milionů diváků 110 milionů korun 24 let 1,736 miliardy 1 mechanický tygr 1,23 miliardy kuřecích křidélek 4 miliony pizz 12,3 milionu hektolitrů |
Brady se stal legendou
„Prostě jsem měl předem vizi, že předvedu skvělý zákrok,“ řekl zasněně Butler reportérce NBC při mistrovských oslavách. „Je to náš hrdina. Když jsem viděl ten jeho zisk, nemohl jsem tomu uvěřit. Od nováčka to byl neskutečný, mistrovský zákrok,“ pravil Tom Brady.
Pochvala od tohoto člověka musí Butlera nesmírně těšit. Quarterback (rozehrávač) Patriots se stal nejužitečnějším hráčem zápasu, celkově už Super Bowl vyhrál čtyřikrát. Stal se tak nejúspěšnějším quarterbackem historie NFL a mnozí experti už o něm mluví i jako o nejlepším všech dob.
Pro spoluhráče připravil čtyři touchdowny, celkem překonal devět rekordů a čtvrtým triumfem se vyrovnal legendám Joeovi Montanovi a Terrymu Bradshawovi.
Přitom původně žádnou velkou hvězdou být neměl, draftován byl v roce 2000 až v šestém kole jako 199. v pořadí. Patriotům se však za důvěru nadmíru odvděčil a udělal z nich nejlepší tým posledních 14 let.
První polovina zápasu (stav 14:14) příliš vzruchu nepřinesla. Poločasová show, které vévodila zpěvačka Katy Perry, jezdící na obřím mechanickém tygrovi či létající na kometě, však jako by hru proměnila.
New England Patriots prohrávali o deset bodů, ale skóre otočili a zajistili tak jeden z nezapomenutelných závěrů Super Bowlu. NFL přitom zoufale potřebovala vzrušující zápas. Utkání, které by pomohlo zapomenout na to, co se dělo během sezony.
Domácí násilí, vražda, aféry
Tenhle ročník byl totiž z hlediska problémů asi nejhorší v historii. Na ligu se snesla kritika ze všech stran za nečinnost, když se provalilo, že dva hráči byli obviněni z domácího násilí – Aaron Hernandez, patřící vítěznému týmu Patriots, dokonce čeká na soud za vraždu.
NFL je navíc nucena řešit bezpečnost a zdraví hráčů a už jich několik stovek musela odškodnit za podcenění problému otřesů mozku a jejich následků. Během play off se ještě objevila aféra s míči – Patriots byli obvinění, že při jednom zápase s Indianapolis Colts používali podhuštěné míče, což mělo pomoci chytání...Nedělní show tak aspoň na pár týdnů dokázala tyto problémy v očích veřejnosti oddálit.
Devětačtyřicátý Super Bowl podle všeho přinesl další rekord ve sledovanosti – odhady mluvily o 115 milionech diváků jen v USA a rekordním podílu na nočním vysílání. Další posun nastal i v oblasti reklamy. Ty během Super Bowlu jsou totiž vždy nejlepší, nejprestižnější a samozřejmě i nejdražší.
Letos stál třicetisekundový spot 4,5 milionu dolarů (zhruba 110 milionů korun), oproti loňskému rekordu je to nárůst hned o 500 000 dolarů. Celkově díky nim televize NBC vydělala 350 milionů dolarů.
Na reklamy, občas přerušované hrou, jak někteří říkají, se těší i lidé, kteří by to jinak považovali za ztrátu času. Jistě, zase nechyběl humor a originální nápady, přesto byl letos vidět i posun k vážným tématům.
Pro Američany je Super Bowl synonymem zábavy a dobrého jídla, během toho však tentokrát sledovali i reklamní spot o chlapci, který se nikdy nenaučí jezdit na kole a který se nikdy neožení, protože se jako malý utopil ve vaně.
Reklama měla varovat před rizikem dětských úrazů. Instituce No More zase přehrála telefonát na tísňovou linku od týrané ženy...
40 procent diváků jsou ženy
Mezi spoty na koly, pizzy, hamburgery a další pochutiny běžela také reklama varující před obžerstvím. „Je škoda, že nejsou nějaké reklamy na antidepresiva, protože z těchhle reklam bych nějaké potřeboval,“ řekl agentuře AP Jon Early, který se v New Yorku díval na Super Bowl s přáteli. „Americký fotbal má být relax.“Přesto museli být diváci a divačky (těch je překvapivě 40 %) spokojeni. Tentokrát se svátek amerického fotbalu povedl.
