Švédové vyhráli zlato už podruhé. Poprvé se radovali v roce 1994 z Lillehammeru. Finové dnešním stříbrem vyrovnali svůj nejlepší výsledek z Calgary z roku 1988.
Severské derby bylo od začátku z obou stran opatrné a diváci v hale Palasport Olimpico dlouhou čekali na vyloženou šanci. Nejdříve se ubránili Švédové při Hävelidově vyloučení a Finové zase přečkali Laaksonenův trest. V 15. minutě při pobytu Jörgena Jönssona na trestné lavici už hráči Suomi potvrdili, že jsou na turnaji nejlepším týmem v přesilovkách. Již šestnáctou využitou početní výhodu zařídil obránce Timomen, který od modré čáry prostřelil Lundqvista mezi betony a připsal si první trefu v Turíně.
V druhé třetině potvrdili dobré přesilovky také Švédové. Při signalizovaném vyloučení ještě gólman Niittymäki po Tjärnqvistově teči včas sevřel betony, ale následnou výhodu už zužitkoval Zetterberg. Útočník Detroitu vyjel zpoza branky a za přispění nešťastné teče finského beka Berga vyrovnal.
Finové se pak snažili odpovědět, ale Selänne ani Timonen na švédského gólmana nevyzráli. Na druhé straně zlikvidoval Niittymäki pokus Daniel Sedina, ale v 35. minutě už inkasoval podruhé. Finové dvě oslabení ubránili, ale při třetím v řadě se
prosadil obránce Kronwall. Dodatečně povolaný náhradník za zraněného Öhlunda přešel mezi kruhy přes Laaksonena a poslal vyloučeného kapitána Sakua Koivua po 24 vteřinách zpět na led z trestné lavice.
Z vedení se radovali Švédové jen 96 vteřin. Jussi Jokinen objel soupeřovu branku a předložil puk volnému Peltonenovi, kterého nepokryl právě střelec předešlého gólu Kronwall. Peltonen potom spálil obrovskou šanci v početní převaze v 37. minutě, kdy
nezamířil přesně.
Mrzet musel tento moment útočníka švýcarského Lugana ještě více po deseti vteřinách závěrečné třetiny, kdy obránce Lidström trefil puk přesně do škvírky mezi Niittymäkiho pravým ramenem a horní tyčkou. Švédové ve hře čtyř proti čtyřem využili k přečíslení momentu, kdy Saku Koivu při vhazování přišel o hokejku.
Finsko se snažilo vyrovnat, ale Lundqvist řešil nebezpečné situace úspěšně. Švédové hrozili z brejků a obrovskou šanci pojistit vedení měl Samuelsson, který trefil tyč odkryté branky. Finové, kteří vyhráli dosavadních všech sedm utkání v Turíně, ani v závěrečném náporu nedokázali vstřelit vytouženou vyrovnávací branku a sen o prvním triumfu na olympiádě se jim rozplynul. Největší šanci spálil Olli Jokinen, proti kterému skvěle zasáhl Lundqvist.