19. května 2013 13:11 Lidovky.cz > Sport > MS hokej 2013

Švýcaři chtějí zlato. Před šampionátem bych tomu nevěřil, říká Diaz

Hokejisté Švýcarska Raphael Diaz (vpravo) a brankář Martin Gerber se radují | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hokejisté Švýcarska Raphael Diaz (vpravo) a brankář Martin Gerber se radují | foto: Reuters

STOCKHOLM (Od zpravodaje ve Švédsku) Švýcarští hokejisté zažívají na hokejovém mistrovství světa pohádkovou jízdu. A jen těžko se jim daří skrývat euforii. Emocím se po senzačním postupu do finále neubránil ani obránce Raphael Diaz. "Vůbec nemůžu najít slova, je to neuvěřitelné," opakoval dokola.

USA jste porazili poměrně jednoznačně, překvapilo vás to?
Především jsme předvedli týmový výkon a dodržujeme taktiku. Tohle je životní zážitek pro všechny z nás. Musíme si to vychutnat a připravit se na finále.

V čem vidíte příčinu švýcarského úspěchu?
Hlavně držíme jako jeden tým. Všichni bojují jeden za druhého, což je hodně důležité. Nikdo nechce vynikat, všichni dodržují to, co mají. Od začátku jsme koncentrovaní na každý okamžik.

Vše o hokejovém MS 2013

Zažil jste někdy větší euforii?
Těžko říct, protože hrajeme o titul mistra světa. Nikdy bych tomu nevěřil, kdyby mi to někdo řekl před začátkem turnaje. Můžeme být na sebe hrdí, ale zároveň si uvědomujeme, že ještě není konec. Tenhle úspěch si užijeme, ale proti Švédsku budeme makat, abychom dosáhli na zlato.

Švédsko jste v základní části porazili. Věříte si na něj?
Jenže tentokrát budou lepší. Už kvůli tomu, že mají v sestavě bratry Sedinovy, což je jedna z nejlepších dvojic na světě. Musíme se pořádně připravit a věřím, že když předvedeme, co umíme, tak můžeme být spokojení. Finále, to je sen!

Víte, jak postup prožívají lidé ve Švýcarsku?
Prý jsme pobláznili celou zem, snad každý se díval na televizi. Je to historický moment, pořád tomu nemůžu uvěřit, kam jsme se dostali.

Jaroslav Tomas, mih

Najdete na Lidovky.cz