1. července 2010 10:00 Lidovky.cz > Sport > MS ve fotbale

Test Maradony přijde až ve čtvrtfinále proti silným Němcům

Argentina - Řecko (šťastný Maradona). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Argentina - Řecko (šťastný Maradona). | foto: Reuters

PRAHA Chvíli u postranní čáry máchá rukama jako policista na rušné křižovatce v Buenos Aires, jindy zase skáče fotbalistům na záda a vášnivě je líbá na tvář. Diego Maradona, trenér, o kterém si všichni myslí, že ve skutečnosti trenér ani není, překvapuje.

Dlouho se zdálo, že bude jen kuriozitou mistrovství světa, excentrickým bláznem na lavičce, jenže Maradona má po čtyřech zápasech v ruce nečekaný argument: jeho Argentina zatím působí suverénně. "I když ho znám dlouhé roky, Diego vždy udělá něco, co vás překvapí," usmívá se legendární Salvatore Bagni, Maradonův kamarád a dávný spoluhráč z Neapole.

Pokud na šampionátu hledáte trenéra, který je nejvíce vidět, Maradona je jasná volba. "Je zajímavý tím, že se dokáže stát součástí show a strhnout na sebe pozornost," souhlasí kouč Jiří Plíšek.

Upřímně, nebýt Maradony, největší pozornost by si z trenérů na turnaji zasloužili jiní dva muži - Němec Joachim Löw a Brazilec Carlos Dunga. Jejich rukopis je totiž na hřišti vidět nejvíce. "Löw mi imponuje tím, jak poskládal svůj tým. Nebál se vsadit na mladé hráče. Dunga jde také svou cestou. Nepodlehl tlaku, aby vzal na šampionát jen hračičky, a teď se mu to vyplácí," tvrdí reprezentační kouč Michal Bílek.

Argentina - Řecko (šťastný Maradona a Messi).

Bývalý fotbalista a dnes expert České televize Pavel Karoch souhlasí: "Oba týmy mají nejrychlejší tým na šampionátu. Třeba Brazilci mají podle mě i nejlepší prolínání obrany do útoku a protiútoky." Jeho kouzlo? Hráči ho obdivují Vraťme se ale k Maradonovi. Jak to, že trenér, který málem na šampionát ani nepostoupil a v kvalifikaci se mu všichni smáli, když prostřídal neuvěřitelných 107 hráčů, teď jde od vítězství k vítězství?

"Je to poprvé, co má Diego šanci být se všemi hráči pohromadě celý měsíc. Teprve teď jim může pořádně porozumět," nabízí jedno z vysvětlení Sergio Goycochea, který si s Maradonou zahrál na MS 1990. Kdo ví, možná nezvykle úzký vztah Maradony s jeho svěřenci skutečně funguje. "Hráči svého Diega obdivují, pořád je ještě jeden z nich," souhlasí Bílek.

A funguje to i u fanoušků. "Nikdo u nás doma před šampionátem nevěřil, že tenhle tým má šanci. Teď zase nikdo nevěří, že by vůbec mohl prohrát," tvrdí Lucas Neder z argentinské televize Tyc/Telefe.

Argentina - Řecko (zachmuřený Maradona).

Přesto Maradona dál vyvolává rozporuplné reakce. "Člověk, který pro mě není důvěryhodný, nemůže pro mě být ani dobrý trenér. Neuznávám ho," neskrývá další z českých trenérů Vlastimil Palička.

Karoch zase upozorňuje, že Maradona ještě nedostal šanci ukázat své trenérské schopnosti. "Dobrý kouč se ukáže až ve chvíli, kdy se jeho tým dostane do úzkých. A Argentina ještě na těžkého soupeře nenarazila. Poprvé se tak ukáže až v sobotu proti Německu." Ostatně říká se, že Maradona by na lavičce byl už dávno ztracený, nebýt svých schopnějších poradců v pozadí. Jen si všimněte, jak často mu během zápasů šeptají do ucha.

"Herec pro tribuny je dobrý, ale nejsem si jistý, jestli mu v hlavě běží nějaký další plán. Třeba jak reagovat na vývoj zápasu nebo překvapit soupeře," uvažuje Karoch.

Kacířská otázka na závěr: zaslouží si tedy Maradona na lavičce stejný obdiv jako kdysi v kopačkách na hřišti? "Mám u něj velký otazník. Skutečně se zdráhám říct, že je to trenér. Uvidíme v sobotu," říká k utkání s Německem Karoch.

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz