20. června 2014 9:00 Lidovky.cz > Sport > MS fotbal 2014

TIME OUT LN: Tragédie v hledišti Brazilcům evidentně nic neříkají

Děsivé schodiště. Při návalu je nepůsobí Maracaná zrovna bezpečně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děsivé schodiště. Při návalu je nepůsobí Maracaná zrovna bezpečně. | foto: Reprofoto

PRAHA Problémy se předpokládaly. Stavby v Brazílii byly před mistrovstvímsvěta opožděné, jinde zase panoval chaos. Prvních pár dnů ale ukazovalo, že snad organizátoři fotbalového svátku stihli všechno podstatné včas.

Jenže ve středu se objevila zpráva, ze které mrazí. Vstup pro obyčejné návštěvníky na slavném stadionu Maracaná v Riu de Janeiro je totiž přes dřevené schody, které podpírá provizorní lešení. Přes dřevěné zábradlí je potěmkinovsky přehozená jakási černá látka.

Videozáznamy fanoušků ukazují, že se rozviklané schodiště pod náporem fotbaluchtivých fanoušků kymácí. „Procházejí tudy tisíce lidí, lešení se hýbe, nehoda je jen otázkou času,“ tvrdí mexický inženýr Jorge Martinez, jenž po něm sám v neděli odcházel. VIP vstup na druhé straně stadionu je bezpečný, betonový...

Evropa se už naštěstí z tragédií poučila. Brazilcům ale názvy jako Hillsborough, Brusel nebo Bradford očividně nic neříkají.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky