Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie

Tragický vstup do turnaje. Slováci schytali od USA sedm gólů

11:37aktualizováno  16:37
SOČI - Slovenští hokejisté vstoupili do olympijského turnaje v Soči vysokou porážkou se Spojenými státy americkými 1:7. Svěřenci českého trenéra Vladimíra Vůjtka sice v úvodu druhé třetiny vyrovnali díky Tomáši Tatarovi na 1:1, ale následně v prostředním dějství šestkrát inkasovali.

Gól! John Carlson slaví trefu do slovenské síě. foto: Reuters

V dresu vítězů si připsal tři body za gól a dvě asistence Phil Kessel. Dvě branky vstřelil Paul Stastny, syn slovenské legendy Petera Šťastného. Slováci vyrovnali svou nejvyšší porážku na olympijských hrách. V roce 1994 v Lillehammeru podlehli stejným výsledkem Česku v utkání o 5. místo.

"Pro mě je to proti Slovensku vždycky zvláštní zápas. Doma se dívá celá rodina a rodiče si to nenechají ujít. Já jsem tyhle kluky dosud neporazil a je hezké, že se mi to povedlo na třetí pokus na nejdůležitějším turnaji," řekl serveru iihf.com Stastny, který musel strávit prohru USA se Slovenskem na MS 2011 v Helsinkách (2:4) i loni na stejném místě (1:4). V obou případech to bylo v základní skupině.

Kouč Vůjtek přišel před turnajem o dvě hvězdy - beka Ľubomíra Višňovského z New Yorku Islanders a útočník Mariána Gáboríka z Columbusu. "Samozřejmě bychom s hráči takového kalibru byli lepší, je těžké je nahradit, ale zranění se stávají. Neprohráli jsme kvůli tomu. Nepokryli jsme hráče před brankou a dostali jsme spoustu gólů," řekl slovenský kapitán Zdeno Chára. Američané měli od začátku mírně navrch a gólmana Haláka ohrozili Pavelski a Kane. V polovině úvodního dějství se Slováci ubránili při Marcinkově vyloučení.

Na druhé straně pak pálil mimo Bartovič. V 15. minutě slavili vedení Američané, když Kessel přenechal puk Carlsonovi, který nedal přesnou ranou Halákovi šanci. Vyrovnat mohl Pánik, ale svůj blafák proti Quickovi nedotáhl.

Po 24 vteřinách druhého třetiny bylo vyrovnáno, když Marián Hossa uvolnil Tatara, který zamířil přesně k tyči. Za 62 vteřin ale opět vedli obhájci stříbra z Vancouveru. Z pravého kruhu se trefil Kesler a za dalších 66 vteřin zakončil kombinaci volný Stastny.

Slováci se pak bránili při trestu Vydareného, dokonce v oslabení zahrozili Tatar s Bartovičem, ale sedm vteřin po návratu beka Hradce Králové na led zužitkoval americký tlak Backes. Ve 34. minutě se prosadil podruhé v utkání Stastny a Haláka nahradil v brance Budaj.

Gólman Montrealu vydržel bez inkasované branky jen 50 vteřin. Keslerovu výzvu proměnil Kessel a za dalších 57 vteřin zakončil kanonádu Američanů v druhém dějství z mezikruží Brown. V závěrečném dějství se snažil snížit Jurčo, další šance už zůstaly nevyužity na obou stranách.

Slovensko - USA 1:7

Branky a nahrávky: 21. Tatar (Marián Hossa) - 15. Carlson (Kessel, Van Riemsdyk), 22. Kesler (P. Kane), 23. P. Stastny (Pacioretty, Oshie), 29. Backes (Kessel), 34. P. Stastny (Shattenkirk, Oshie), 35. Kessel (Kesler, Van Riemsdyk), 36. Brown (Carlson, P. Kane). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Pollock - Wheler, Wilmot (všichni Kan.). Vyloučení: 2:1. Bez využití. Diváci: 4119.

Vyhráli všichni favorité včetně Rusů

Finové přehráli Rakousko pohodlně 8:4. Rakušané sice dvakrát vedli, jenže od stavu 2:2 už favorizovanému soupeři absolutně nestačili. Finům pomohli k výhře shodně dvěma góly Jarkko Immonen a Mikael Granlund, v týmu poražených se blýskl hattrickem útočník Michael Grabner, jenž v NHL obléká dres newyorských Islanders.

Se vstupem do turnaje může být spokojené také Rusko. Sborná začala proti outsiderovi ze Slovinska výtečně a brzy vedla 2:0. Jenže houževnatý soupeř se nevzdal, po dvou třetinách se šlo do kabin za stavu 3:2. Drama ale Rusko nepřipustilo a protivníkův odpor ve třetím dějství definitivně zlomilo. Pod tři branky se podepsal Jevgenij Malkin.

A obhájce zlata z Kanady? V první třetině se trápil, ve druhé části ale proti Norsku rozhodl a vyhrál 3:1.

Výsledky hokejového turnaje

Finsko - Rakousko 8:4 (4:2, 2:0, 2:2)

Branky a nahrávky: 6. Mikael Granlund (Selänne, Vatanen), 12. Lepistö (J. Jokinen, T. Ruutu), 20. Määttä (O. Jokinen), 20. Immonen (Lehterä, Väänänen), 22. J. Jokinen (Kontiola), 33. Kontiola (Mikael Granlund), 52. Immonen (Barkov, Vatanen), 59. Mikael Granlund (Timonen, Vatanen) - 1. Grabner (M. Raffl), 10. Hundertpfund (Vanek), 42. Grabner (Lebler, M. Raffl), 55. Grabner. Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Walsh - George (oba USA), Kovachik (Kan.). Vyloučení: 2:5. Využití: 2:0. Diváci: 5664.

Rusko - Slovinsko 5:2 (2:0, 1:2, 2:0)

Branky a nahrávky: 2. Ovečkin (Malkin, Sjomin), 4. Malkin (Ovečkin, Medveděv), 38. Kovalčuk (Malkin, A. Radulov), 44. Ničuškin (Těreščenko), 48. Bělov (Nikitin, Těreščenko) - 22. Jeglič (Robar), 39. Jeglič (Sabolič, A. Kopitar). Rozhodčí: Jackson (USA), Šindler (ČR) - Cameron, Carlson (oba Kan.). Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. Diváci: 11.653.

Kanada - Norsko 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 27. Weber (Keith, Bergeron), 36. Benn (Bergeron, Doughty), 42. Doughty (Getzlaf, Marleau) - 41. Thoresen (M. Olimb). Rozhodčí: Vinnerborg (Švéd.), Leggo - McElman, Woodworth (všichni USA). Vyloučení: 5:3. Využití: 0:1. Diváci: 10.261.