26. června 2014 15:59, aktualizováno  16:59 Lidovky.cz > Sport > MS fotbal 2014

Trest za Suárezův kousanec: devět zápasů stop a čtyři měsíce bez fotbalu

Luis Suárez bude za své kousnutí pykat. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Luis Suárez bude za své kousnutí pykat. | foto: Reuters

RIO DE JANEIRO/PRAHA Uruguayský útočník Luis Suárez dostal od disciplinární komise FIFA přísný trest. Za kousnutí italského soupeře Giorgia Chielliniho nesmí za Uruguay nastoupit v devíti zápasech a navíc má na čtyři měsíce zastavenou činnost ve všech fotbalových soutěžích včetně anglické ligy či Ligy mistrů.

"Takové chování na fotbalovém hřišti nemůžeme tolerovat. Zvlášť ne na mistrovství světa, které sledují miliony diváků po celém světě. Disciplinární komise zvážila všechny faktory a uznala Luise Suáreze vinným," uvedl Claudio Sulser, šéf disciplinární komise FIFA.

Znamená to, že Suárez na mistrovství světa končí. Nezahraje si ani v osmifinále proti Kolumbii, ani žádný další zápas na šampionátu.

Za Uruguay totiž nesmí nastoupit v devíti zápasech. Pokud Uruguay vypadne, trest si bude odpykávat v zápasech mistrovství Jižní Ameriky, kde Uruguay obhajuje titul. Vedení reprezentace rozhodlo, že se proti trestu odvolá.

Pykat bude i Liverpool

Co je však pro Suáreze horší, trest se vztahuje i na všechny další fotbalové aktivity.

Suárez nesmí nastoupit čtyři měsíce ani za Liverpool, který čekají zápasy anglické ligy či Ligy mistrů. Poprvé by mohl hrát na konci října čtvrté kolo Ligového poháru či na začátku listopadu v 10. kole Premier League.

Stanovisko disciplinárky FIFA však rovněž říká, že Suárez nesmí s týmem ani trénovat. Je to podobné jako v případě sankce za doping - veškeré aktivity spojené s fotbalem se týkají i zákazu tréninku se svým zaměstnavatelem.

Anketa

Je zákaz na 9 reprezentačních zápasů a čtyři měsíce bez fotbalu pro Suáreze adekvátní trest?

Ano 511
Ne 130

"Počkáme, než si rozhodnutí disciplinární komise prostudujeme. Do té doby se k tomu nebudeme vyjadřovat," poznamenal liverpoolský výkonný ředitel Ian Ayre pro BBC.

Suárez navrch dostal pokutu sto tisíc švýcarských franků, což je v přepočtu 2,2 milionu korun.

Uruguay se může do tří dnů proti trestu odvolat. Jde o nejtvrdší trest v historii mistrovství světa. Doteď "vedl" italský reprezentant Mauro Tassotti, který v roce 1994 uhodil loktem Luise Enriqueho ze Španělska.

"Podle mě je to adekvátní trest. Třeba ho to naučí, že takové chování prostě není možné tolerovat," prohlásil viceprezident FIFA Jim Boyce podle BBC.

Suárez pyká za kousnutí italského obránce Chielliniho. Rozhodčí v zápase zákrok přehlédl. Kdyby ho viděl, musel by udělit červenou kartu. FIFA trestala na základě videozáznamu a fotografií.

Liverpoolský útočník nečelí podobnému obvinění poprvé. Loni v dubnu pokousal při zápase anglické ligy obránce Branislava Ivanoviče z Chelsea a dostal trest na deset zápasů. V roce 2010 ještě během působení v Ajaxu kousl do ucha Otmana Bakkala z Eindhovenu a nezahrál si sedm utkání.

Za třetí prohřešek dostal nejpřísnější trest. Přitom po zápase mlžil: "Takové věci se ve vápně stávají. Byli jsme v kontaktu, hrudník proti ramenu a pak jsem dostal ránu do oka."

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.