Je to další těžko uvěřitelná zpráva z prostředí tureckého fotbalu.
„Absolutně neakceptovatelné,“ reagoval například Gianni Infantino, prezident FIFA. „Násilí nemá na fotbalových hřištích v žádném případě místo,“ dodal turecký ministr vnitra Ali Yerlikaya s tím, že hodlá identifikovat a dopadnout všechny násilníky. Byly jich desítky. Policie jich ale zatím zadržela jen 12.
Z televizních záběrů i z videí, které natočili ostatní fanoušci přímo na stadionu, je patrný hlavně obří chaos. Strhla se rvačka, do níž se zapojili členové ochranky a částečně také samotní hráči.
Část z nich okamžitě prchala do kabin, ale třeba nigerijský obránce Bright Osayi-Samuel či známý belgický útočník Michy Batshuayi se některé narušitele snažili zpacifikovat sami.
„Vyzývám všechny relevantní autority, aby zajistily bezpečí fotbalistů na všech úrovních. A aby zajistily, že viníci šokujícího incidentu v Trabzonu ponesou odpovědnost za své činy,“ sdělil Infantino.
Napětí na tribunách při utkání třetího s druhým týmem tabulky zesílilo v 87. minutě, kdy hostující Batshuayi poslal Fenerbahce do vedení 3:2 a na trávník začaly létat nejrůznější předměty. Následné scény už odsoudila i Turecká fotbalové federace, pro níž jde o další skandál aktuální sezony.
Po prosincovém utkání mezi Ankaragücü a Rizesporem nakráčel na hřiště prezident domácího klubu Faruk Koca a rozhodčího Halila Umuta složil k zemi pěstí. Tam do něj další členové domácího vedení a realizačního týmu ještě kopali.
Sudí skončil s otřesem mozku a menší zlomeninou v obličeji v nemocnici.
Agresor Koca skončil v policejních poutech, dostal doživotní zákaz působení ve fotbale i vysokou pokutu a omlouval se: „Zbláznil se mi mozek.“
A fotbalová federace ligu na několik dnů přerušila.
Co se bude dít teď?
Výkonný výbor Fenerbahce se v pondělí rozhodl na 2. dubna svolat mimořádnou valnou hromadu. Mezi body na pořadu jednání bude i vyhodnocení opatření, která mají být přijata po incidentu, „včetně stažení našeho fotbalového týmu A ze Superligy“, uvedl klub v prohlášení.