Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > MS fotbal 2014

V Manausu vyhlásili stav nouze. Trávník na stadionu připomíná pole

Trávník na stadionu v Manausu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trávník na stadionu v Manausu. | foto: Reuters

MANAUS/PRAHA Obavy z obrovské vlhkosti, strach z hadů a nyní nevábně vyhlížející trávník. "Na tom jako máme hrát?" mohou se ptát fotbalisté Anglie a Itálie. Vítejte v Manausu, nejtajemnějším hostitelském městě mistrovství světa.

V sobotu hostí Arena Amazonia první ze čtyř zápasů, které se ve městě budou hrát. Obavy z kvality trávníku zvyšují viditelně suché pruhy, hřiště vypadá hrbolatě.

"Upřímně řečeno, Manaus je ve špatném stavu," řekl Carlos Botella, šéf trávníkářů společnosti Royal Verd, která je za kvalitu hřiště v Manausu i v dalších šesti hostitelských městech zodpovědná.

"Začali jsme realizovat nouzový plán, abychom se pokusili hřiště vylepšit, jak jen to bude možné. Přesto si nemyslím, že do víkendu bude v dobrém stavu," pokračoval Botella.

Manaus leží v blízkosti rovníku na soutoku obřích řek Ria Negra a Amazonky, uprostřed deštného pralesa. Do města se z "civilizace" lze dostat jen letadlem nebo lodí, což starost o trávník komplikuje.

"Údržba hřiště byla složitá. Nevedou sem žádné silnice, stroje, další zařízení a materiály jsme museli dovézt lodí. Nebyla tu žádná hnojiva, prostě nic," poznamenal Botella.

K tomu nedávné tropické deště, další potíže způsobily řasy, které hřištěm prorostly. "Přidali jsme hnojivo a travní semena, aby trávník byl to nejhustší," řekl správce.

Španělská společnost se vedle Manausu stará ještě o hřiště v Riu de Janeiru, v Belo Horizonte, v Brasílii, ve Fortaleze, v Salvadoru a Recife. Navíc udržuje trávníky v dalších deseti tréninkových centrech, které účastníci šampionátu využívají.

Při stavbě stadionu zemřeli tři dělníci

Už dlouho před šampionátem byl výběr Manausu kritizován pro velkou vzdálenost od ostatních hostitelských měst. Když los určil, že jeden ze zápasů tam odehraje Anglie, její trenér Roy Hodgson zklamal místní prohlášením: "Manaus je ideální místo, kterému je třeba se vyhnout." Důvodem k těmto slovům byla vlhkost a vysoké teploty.

Stadion má pro zápasy mistrovství světa kapacitu necelých 40 tisíc diváků. Zajímavý je mřížkovanou střechou z diamantových desek, které vypadají jako hadí šupiny, jinému připomínají koš ze slámy. Při jeho stavbě zahynuli tři dělníci.

V květnu místní vláda  vyhlásila výjimečný stav vody na řece Amazonce. Údajně šlo o preventivní opatření.

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Přivřela oči a doufala v polibek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!