31. května 2010 21:07 Lidovky.cz > Sport > MS ve fotbale

V Zimbabwe umírají lidé hlady, přesto zaplatí 16,5 milionů za duel s Brazílií

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Kaká a Robinho. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kaká a Robinho. | foto: ČTK

HARARE Východoafrickou zemi Zimbabwe sužuje bída, přesto se odhodlala zaplatit 800 tisíc dolarů (16,5 milionu korun) za přípravný zápas s fotbalovou reprezentací Brazílie.

Podle ministra pro turistický ruch Waltera Mzembiho, který dojednal podmínky s brazilským svazem, je důvodem vynaložené částky především reklamní efekt pro jeho zemi. Brazilci se před blížícím se světovým šampionátem v Jihoafrické republice střetnou nejprve ve středu se Zimbabwe, v pondělí je čeká ještě Tanzanie.

"Budeme přeci hrát proti pravděpodobným vítězům mistrovství světa," zdůvodnil Mzembi v rozhovoru s agenturou DPA investici, kterou si vláda dovolila. Částku ze dvou třetin pokryjí sponzoři, zbytek zaplatí vláda.

V Zimbabwe je přitom zhruba šestina z 12 milionů obyvatel odkázána na potravinovou pomoc ze zahraničí a v zemi chybějí léky či školní učebnice. "Priority Zimbabwe jsou šílené," komentoval akci s pozváním fotbalistů Brazílie místní politický analytik John Makumbe.

ČTK

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.