Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Válka mezi Saganem a Štybarovým Quick-Stepem. Když nevyhrajeme my, nevyhraješ ani ty

  11:48
PRAHA - Když v nedělní klasice Gent-Wevelgem odmítl Niki Terpstra spolupracovat s Peterem Saganem, spustil tím lavinu, která se stále nezastavila. „Nebudeme s ním spolupracovat na 100 procent ani na nedělním závodu Kolem Flander,“ řekl v úterý Wilfried Peeters, sportovní ředitel Quick-Stepu, za který jezdí i Zdeněk Štybar. Psychologická válka obou táborů pokračuje.

Peter Sagan. | foto: ČTK/AP

Celý spor mezi slovenským mistrem světa a belgickou stájí započal v nedělním závodu z Gentu do Wevelgemu.

Tehdy se totiž v pětičlenné skupině se Saganem objevil kromě pozdějšího vítěze Grega van Avermaeta, Jense Keukeleireho z Oriky, Sorena Andersena ze Sunwebu i Niki Terpstra z Quick-Stepu.

Problémem bylo, že nizozemský cyklista odmítl ve skupině střídat. To se Saganovi nelíbilo, a tak si to s Terpstrou začal vyříkávat.

V tu chvíli van Avermaet s Keukeleirem pláchli a v závěru si to rozdali o vítězství.

Sagan po závodě zuřil. „Terpstra jde do úniku a pak nechce spolupracovat. Takhle se přece nedá vyhrát. Byla to spíš ukázka toho, jak prohrát závod. Přece nebudu pracovat na někoho, kdo se za mnou veze v háku a pak mě na konci přespurtuje. Nevím, o co mu šlo,“ rozčiloval se slovenský cyklista.

„Taktiku“ Terpstry čekat na své rychlejší týmového kolegy ve druhé skupině ale hned po závodu hájil i manažer belgické stáje Patrick Lefevere.

Otázkou bylo, co vlastně obhajoval vzhledem k dalšímu taktickému krachu jeho stáje.

Když už se zdálo, že se situace mezi oběma tábory uklidnila, svár znovu otevřel Wilfried Peeters, sportovní ředitel Quick-Stepu, který ve čtvrtek pro server Cyclingnews řekl:

„Budeme se v neděli snažit vyhrát. Ale když nevyhrajeme, on (Sagan) prohraje. Pro něj je teď normální, že si na všechny stěžuje, že s ním nechtějí spolupracovat. Neříkám, že s ním vůbec nepojedeme, ale určitě ne na 100 procent.“

Peeters do nedělního druhého monumentu sezony nevstupuje s růžovými brýlemi. Moc dobře ví, že žádný z jeho cyklistů není největším favoritem. Těmi jsou právě Sagan a Greg van Avermaet.

„Všichni ví, že jsou nejsilnější,“ připouští. „V neděli jsme na Kemmelbergu viděli, že oni dva jsou lepší než ostatní. Není jisté, že někdo z nich Flandry vyhraje, ale určitě jsou největšími favority.“

I proto mají cyklisté belgické stáje nakázáno nespolupracovat se Saganem na 100 procent. Vědí, že má skvělou formu, ale také slabý tým. Už bývá pomalu pravidlem, že v posledních desítkách kilometrů zůstává Slovák v čelní skupině osamocen. Sám si tak musí sjíždět úniky favoritů, a to jej stojí drahocenné síly v závěru.

A toho chce Quick-Step se svým nabitým kádrem bez jasné hierarchie využít.

„Máme víc chlapců na výsledek, což je někdy dobrá věc a jindy zase ne,“ uznává Peeters.

Jen považte, osmička vyvolených: Trojnásobný vítěz Tom Boonen, belgický šampion a v úžasné formě jezdící Philippe Gilbert, nechybí samozřejmě Zdeněk Štybar, Niki Terpstra, Matteo Trentin a vítěz Dwaars door Vlaanderen Yves Lampaert. K nim pak spolehliví Iljo Keisse s Julienem Vermotem.

Nejsilnější tým na startu? Jistě. Ale to je mnohdy belgické letce na obtíž.

„Do závodu jdeme s opravdu silným týmem. Chlapci v posledních týdnech ukázali, že jsou připraveni. Flandry jsou pro nás ohromně důležitý závod, to není tajemstvím. Musíme zůstat soustředění, nedělat chyby a dát do toho všechno, abychom pak na konci dne ničeho nelitovali,“ zní z belgického tábora.

Něco takového se lehko říká, hůř provádí v praxi.

Vždyť taktika Quick-Stepu letos vyšla dokonale pouze při vítězném závodu Lampaerta, kdy mu půdu pro rozhodující nástup připravil neúnavnými útoky Philippe Gilbert.

Jindy to byl často chaos na silnici a v konečném důsledku úplný kolaps stáje.

„Pokaždé, když nevyhrajete, můžete něco udělat lépe,“ ví Peeters.

Jakou taktiku zvolí Quick-Step v neděli? A budou jeho cyklisté spolupracovat se Saganem?