Naposledy bral na evropském juniorském šampionátu stříbrno Lukáš Konečný, později dvakrát bronzový na MS seniorů a také jediný český profesionální mistr světa. Nyní, po pětadvaceti letech na něj navázala dvojice talentů Erik Suchý – Claudie Tóthová.
Prvně jmenovaný dokázal v utkání váhy do 64 kg porazit tři soupeře, ve finále na ruského protivníka Michaila Zajnulabidova ale už nestačil. Byť po velké bitvě.
Pro mě to je obrovská motivace směrem k olympiádě. O to více budu pracovat, říká Krpálek po nezdaru na ME![]() |
Klubový svěřenec Dalibora Frölicha z BC Ostrava tak vylepšil čtvrtfinále z posledního evropského šampionátu před dvěma lety. A navázal na skvělou severomoravskou práci s mládeží, jak Miroslav Gorol (2017), tak Daniel Mikušťák (2018) reprezentují tuto část země, Gorol je dokonce klubovým parťákem Suchého.
Po nedávném Memoriálu Julia Tormy a dalších úspěších na domácí i evropské scéně je navíc ve hře o to, aby si příští rok zaboxoval o olympijskou účast mezi seniory. Vše se bude odvíjet také od toho, zda ta londýnská (nedokončená) začne úplně od začátku, nebo se bude pokračovat tam, kde se skončilo.
Navíc v olympijské váze do 63 kg má Česko dost našlapáno, uspět v ní chtějí také Pavel Polakovič (jeho otec Pavol bral stříbro na MEJ 1992) a Petr Novák. Ve finále s ruskou soupeřkou prohrála ve váze do 54 kg také Claudie Tóthová, když těsně 2-3 na body nestačila na Lianu Tarasjanovou.
Ve váze dcery zkušeného trenéra Stanislava Tótha sice startovalo „jen“ šest boxerek, jelikož ale mladá Češka nebyla nasazená, musela v cestě do finále porazit dvě soupeřky. Třetí medaili české výpravy vedené zkušeným Jirkou Kotibou a trenérem ženské reprezentace Kamilem Černým získala ve váze do 51 kg Veronika Zajícová.
Díky trojímu medailovému zisku jde o vůbec nejúspěšnější českou sestavu historie. I s československou stopou pak byli úspěšnější pouze junioři v roce 1990, kdy přivezli dokonce čtyři cenné kovy, ovšem „jen“ bronzy.