Dle mínění většiny chybně. Za zákrok měl být vyloučený, takto nakonec duel dohrál (Německo zvítězilo 1:0).
Mazič jako by tím jen dokumentoval rozporuplné pocity, které VAR zatím budí. „Když se podíváte na sporty, kde se video využívá, my to zatím vůbec neumíme. Jsme k smíchu,“ řekl pro televizi ITV bývalý obránce Arsenalu Lee Dixon.
A nebyl jediný, kdo tento systém kritizoval. „Ve chvíli, kdy si sudí vyžádá konzultaci několikrát během duelu, není to pro hráče moc příjemné,“ řekl například už v týdnu kouč Kamerunu Hugo Broos. Ten si se systémem užil své.
V remízovém souboji s Německem (1:1) hlavní Wilmar Roldan napoprvé vyloučil i přes pomoc u videa špatného hráče. V souboji s Chile (0:2) pak nejprve vítězům sudí zrušil pro ofsajd první gól, aby po změně stran naopak zvrátil neuznanou trefu pro postavení mimo hru.
Dlužno dodat, že v těchto případech rozhodčí nechyboval. „V základních skupinách pomohlo video sudím k 35 správným rozhodnutím,“ hájí novinku ve fotbale šéf rozhodčích FIFA Massimo Busacca.
Jeho podřízení mohou využít pomoci systému VAR k posouzení čtyř situací: regulérnosti branky, ofsajdové pozice, penaltového zákroku či vyloučení hráče za faul. Mohou souhlasit s názorem dvou lidí u videa (taktéž bývalých rozhodčích) a dát na jejich doporučení, nebo si situaci prohlédnout u postranní čáry sami.
A dle šéfa světového fotbalu Gianniho Infantina dostanou tuto šanci i příští rok na světovém šampionátu. „VAR je mladý projekt, přesto slaví velký úspěch,“ řekl.
Zda budou mít rozhodčí video k dispozici i za rok na MS, rozhodne výkonný výbor FIFA v březnu.