10. června 2014 10:54 Lidovky.cz > Sport > MS fotbal 2014

Konec sporným gólům. Konzervativní fotbal pustí na šampionát video

Anglie - Ukrajina (Terry odvrací míč letící do branky) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anglie - Ukrajina (Terry odvrací míč letící do branky) | foto: ČTK

Už žádné pochyby a diskuse, jestli míč přešel brankovou čáru celým objemem. Rozhodčí na fotbalovém mistrovství světa budou mít během vteřiny jasno: díky technologii GoalControl se dá stoprocentně určit, jestli gól padl, či nikoliv. "Tenhle systém vítáme, protože nám zásadně usnadní práci. Je to úžasná a absolutně spolehlivá pomoc," řekl známý anglický rozhodčí Howard Webb.

Systém funguje na základě sedmi vysokorychlostních kamer snímajících každou branku na všech stadionech. Ty odesílají digitalizovaná data do počítače, který záběry okamžitě vyhodnotí.

Pak odešle zprávu do speciálních hodinek rozhodčích. Jakmile se na displeji rozbliká nápis GOAL, není co řešit - míč byl za čarou, bude se rozehrávat ze středového kruhu.

"Mistrovství světa je pro nás velmi důležité a nemůžeme si dovolit chybu. Věříme, že přesvědčíme skeptiky o tom, že technologie má ve fotbale své místo," řekl Dirk Broichhausen z firmy GoalControl.

Přednost před Jestřábím okem

Německá společnost vyhrála výběrové řízení poté, co mezinárodní fotbalová federace v čele s prezidentem Seppem Blatterem podlehla tlaku na zavedení moderních technologií do konzervativního fotbalového prostředí.

Jde tedy o malou revoluci. Před dvěma roky pravidlová komise IFAB nové technologie schválila. Poprvé se brankové systémy testovaly na mistrovství světa klubů v roce 2012, kde dostaly šanci čipy v míči GoalRef a Hawk-Eye, což je kamerový systém Jestřábí oko známé z tenisu.

Vyhrál však GoalControl, jehož technologie byla nasazena už na loňský Pohár FIFA. Systém, jehož náklady se pohybují kolem 4,5 milionu korun na rok, prošel důkladným testováním. Experti firmy přímo na brazilských stadionech zkoušeli různé polohy míče, před nějž instalovali figuríny, které měly simulovat nepřehlednou situaci před brankou.

Vždycky když byl balon, byť o milimetry, za čarou, hodinky hlásily gól. "Píšeme historii. Fanoušci nechtějí debatovat o tom, zda šlo o gól, či ne. Oni to prostě chtějí vědět a my jim to umožňujeme," říká pyšně Broichhausen.

Sporné góly přitahuje Anglie

Na vrcholném turnaji se fotbalisté zatím vždy museli spolehnout na názor rozhodčích. A ti někdy neviděli správně, i když jich je na hřišti v posledních letech pět: kromě hlavního a dvou asistentů také brankoví sudí, kteří mají za úkol hlídat právě situace, kdy je těžké určit, jestli padl gól.

Na minulém světovém šampionátu v Jihoafrické republice přispěl chybně neuznaný gól Lamparda k vyřazení Anglie už v osmifinále s Německem.

Podobně na tom byla Ukrajina na Euru 2012, které spolupořádala. Maďarští sudí jí nejspíš upřeli regulérní branku proti Anglii, která po výhře 1:0 postoupila ze skupiny do další fáze na úkor Ukrajinců.

Kvůli vysokým nákladům technologii v březnu odmítly německé kluby. To se ovšem vymstilo Dortmundu v květnovém finále Německého poháru. Tým prohrál s Bayernem 0:1, když mu nebyl uznán gól, který odhalily opakované záběry.

V průběhu sezony byla naopak uznána branka Leverkusenu proti Hoffenheimu, ač Kiessling propálil míč skrz boční síť...

Aby nedošlo k mýlce - i když se do budoucna se systémem počítá také při posuzování ofsajdů, v Brazílii bude sloužit pouze při sporných gólech. Zbytek bude výhradně na rozhodčích.

, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!