3. června 2010 10:00 Lidovky.cz > Sport > MS ve fotbale

Vítěz světového šampionátu ve fotbale si vydělá přes půl miliardy korun

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Vuvuzely hrály výraznou roli také dnes. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vuvuzely hrály výraznou roli také dnes. | foto: ČTK

PRAHA Nejen o fotbale, zápasech, hráčích a statistikách je MS ve fotbale. Následující řádky mohou zaujmout i nefotbalové fanoušky. Dočtete se na nich o nejrůznějších zajímavostech nadcházejícího fotbalového svátku v Jihoafrické republice.

Logo MS: Postavička muže kopajícího do míče je nakreslena stylem, který má připomenout umění předků obyvatel Jihoafrické republiky. Kop směrem vzhůru symbolizuje pozvání k účasti ostatních národů světa. Akrobatická pozice odkazuje na hravost a eleganci afrických fotbalistů. Pozadí je vyvedeno v barvách vlajky Jihoafrické republiky.

Maskot MS: Oficiálním maskotem šampionátu je leopard Zakumi. Má žlutou srst a zelenou hřívu a představuje veselou, až dovádivou postavu. Jméno Zakumi vzniklo spojením dvou slov. "Za" v afrikánštině označuje JAR, "kumi" v některých afrických dialektech znamená desítku. Autorem maskota je Andries Odendaal z Kapského města. Podle oficiálního příběhu se Zakumi "narodil" 16. června 1994, v den konce apartheidu v Jihoafrické republice. Jeho heslo zní: "Zakumi hraje fair play".

Míč: Oficiální míč šampionátu nese jméno Jabulani, což v jazyce zulu, jednom z jedenácti oficiálních jazyků, které se v JAR používají, znamená "oslavovat". Jeho finálová varianta byla představena 20. dubna 2010 v německém sídle společnosti Adidas. Zlatý míč názvem Jobulani vyjadřuje poctu místu konání finálového utkání Johannesburgu.

Odměny: Celkový rozpočet turnaje oproti MS v Německu 2006 vzrostl o téměř 60 procent na 420 milionů dolarů (asi osm miliard korun). Ještě před začátkem MS obdržely všechny týmy jeden milion dolarů (asi 19 milionů korun) na základní výlohy. Tým, který nepostoupí ze základní skupiny, dostane navíc osm milionů dolarů (asi 153 milionů korun). Za účast v osmifinále je vypsána odměna devět milionů dolarů (asi 172 milionů korun), za čtvrtfinále 18 milionů dolarů (asi 344 milionů korun), za semifinále 20 milionů dolarů (asi 382 milionů korun). Poražený finalista obdrží 24 milionů dolarů (asi 459 milionů korun) a vítěz 30 milionů dolarů (asi 573 milionů korun).

Trubky zvané vuvuzely: Tradiční nástroj, kterým se v JAR povzbuzuje při sportovních utkáních. Jsou plastové, měří zhruba metr a když se do nich fouká, vydávají pronikavý zvuk. Nazývají se vuvuzely nebo také lepatata. Tisíce trubek vytváří zvuk podobný rozzuřenému roji sršňů. Zahraniční hráči i trenéři se proti jejich masovému užívání na stadionech bouří, podle nich jsou otravné a není kvůli nim slyšet vlastního slova. Prezident Mezinárodní fotbalové asociace (FIFA) Sepp Blatter ale zákaz jejich používání odmítl, a tak je pravděpodobné, že se tyto trubky stanou jedním ze symbolů mistrovství. Alternativou vuvuzel by mohly být zakroucené trubky kuduzely, jež údajně vyluzují zvuk stáda dupajících slonů.

Vstupenky: Z celkového počtu 2,7 milionu vstupenek si jich zhruba milion pořídili Jihoafričané, velký zájem měli také fanoušci z USA a Británie. Měsíc před začátkem MS byly dvě třetiny zápasů zcela vyprodány a k dispozici už zbývalo jen méně než 200.000 vstupenek. Nejlevnější lístky stojí dvacet dolarů (asi 382 korun), nejdražší pak 900 dolarů (asi 17.200 korun).

Výběr zajímavých čísel:
573 - milionů korun pro vítězný tým
382 - korun stojí nejlevnější vstupenky
164 - zemí pokryje TV vysílání z MS
62 - utkání
32 - týmů
30 - hlavních rozhodčích
25 - až tolik zápasů by mělo být filmováno 3D kamerami
23 - hráčů na soupiskách
18 - dosud konaných světových šampionátů
10 - stadionů
9 - měst 8 - miliard korun je celkový rozpočet turnaje
1 - první MS na africkém kontinentu

ČTK
  • 0Diskuse