19. května 2014 19:00 Lidovky.cz > Sport > MS hokej 2014

Finové se obávali, že se 'východní blok' domluví. Teď přejí Švýcarsku

Andrej Zubarev (vlevo), Tommi Huhtala (uprostřed) a Jarkko Immonen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Zubarev (vlevo), Tommi Huhtala (uprostřed) a Jarkko Immonen. | foto: ČTK

MINSK/PRAHA Finský hokej svírají obavy. Národní tým je na mistrovství světa velmi blízko nejhoršímu výsledku za posledních 60 let. Postup do čtvrtfinále už hráči Suomi nemají ve svých rukou a navíc se kabinou proslýchá: "Rusové pustí zápas Bělorusku a vyřadí nás."

Oficiální místa takovou zápletku nepřipouští, je to spíše konspirační teorie. Přesto se o ní ve Finsku mluví. Rusové, kteří už mají jisté první místo ve skupině, narazí v posledním zápase na Bělorusko.

Domácí výběr by nečekaná výhra nad superfavoritem posunula do čtvrtfinále, zato šance Finska by se značně smrskly, ne-li dokonce zhroutily. Jenže večerní zápas mezi domácími Bělorusy s Lotyšskem (3:1) učinila z těchto spekulací bezpředmětnou úvahu. (více ZDE)

Tým Suomi, který má svůj program za sebou, už může předčít v závodech o postup Lotyše. Ti mají lepší vzájemný zápas a hrají ještě se Švýcarskem. Právě k loňským vicemistrům se upínají finské naděje.

Politických vazeb Ruska a Běloruska, s nimiž je spojeno přátelství prezidentů Vladimira Putina a Alexandra Lukašenka, fanoušků hokeje a hybatelů dění v národních týmech se tak už Finové nemusejí bát.

SSSR pomohl ke stříbru Čechoslovákům

v této souvislosti připomíná příběh z mistrovství světa 1982 v Helsinkách a Tampere, kde si podle něj domluvily výsledek země "východního bloku". A jedním z aktérů bylo Československo. Sovětský svaz totiž tehdy vyhrál všechny zápasy a už před závěrečným duelem finálové fáze měl jisté zlaté medaile.

Čechoslovákům by přitom jakýkoliv bodový zisk proti favoritovi pomohl ke stříbru. Utkání nakonec skončilo remízou 0:0 a oba spojenci slavili dvě nejcennější medaile.

Nejen ve Finsku však všichni tuší, že i kdyby došlo na nastíněné "spiknutí", omluva to bude pro fanoušky nepřijatelná. Hokejisté Suomi podávali v Minsku nepřesvědčivé výkony a kromě porážek s Lotyšskem, Ruskem a USA se dost natrápili i s Kazachy.

Vůbec poprvé v historii jim tak hrozí, že si nezahrají čtvrtfinále a před dnem rozuzlení míří k nejhoršímu výsledku za 60 let. Polehčující okolností by tak běloruská senzace nebyla, přesto Finové nervózně doufají, že k ní nedojde.

Tomáš Pavlíček

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!