Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Soči 2014

Z bruslí rychle na rotoped. Rychlobruslařky ladí v Soči formu

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková | foto: ČTK

SOČI (Od našeho zpravodaje) Útroby rychlobruslařské arény Adler jsou takřka stejné jako před rokem při mistrovství světa. Stříbřitý strop ve stylu vesmírné lodi. Zářivě oranžové hlediště. I ten boršč v umělé hmotě v kantýně.

Jen pět velkých propletených kruhů nad protilehlou rovinkou přibylo. "A ty s vámi udělají docela dost," povídá Martina Sáblíková. V noci před závodem se kvůli nim bude možná opět jednou převalovat v posteli. Ale prozatím ještě spí skvěle. "Na dnešek 10 hodin. Ráno jsem se lekla, že už zvoní budík."

S Karolinou Erbanovou už na chodbě zvládly půlhodinový strečink a rozskákaly se. Nastal čas na další seznamku s olympijským ledem. "Uvidíme, co má Petr dneska v hlavě," směje se Sáblíková. "Rozhodnu se až podle řeči vašich těl," reaguje kouč Petr Novák.

Češky jsou pouze dvě. Nemohou na ledu konkurovat početným "vláčkům" jiných zemí. "Vadime, mohou se svézt s vámi?" žádá Novák kazašského kouče Vadima Sajutina. Vadim kývne. Musíme si pomáhat.

Kazaši, Poláči či Italové byli vždy vstřícní. "Že bych příště řekla i Ireen, ať mě vezme do party?" uchichtne se Sáblíková. Ale Ireen Wüstová, největší sokyně, a její oranžové holandské komando chybí. Pilují formu v utajení, dorazí až zítra.

"Když bruslíme v zákrytu ve vláčku, srovnáme se tak do techniky. A ani na rovince se nemusíme tolik odrážet," vysvětluje Sáblíková poté, co se svezou se žlutomodrou kazašskou partou. Úvodních 12 kol je zahřívacích. Po nich se vytrvalkyně Sáblíková osamostatní, zatímco sprinterka Erbanová si za kazašskými muži střihne rychlých 300 metrů. "Vadim, skólko jéchala?" volá Novák na kolegu. "27,4," dovídá se. "Docela slušný," glosuje český kouč.

Erbanová usedá na lavičku, utahuje si tkaničky. Sáblíková vyčiní kouči, že jí odnesl z tradičního místa lahev s pitím, a ptá se: "Co teď?" Trenér vztyčí dva prsty. Dvě kola v kuse. Každé obkrouží za 31 vteřin, hupsne na lavičku, protřepává nohy a spokojeně se culí. "Je na dvoukole o vteřinu rychlejší než před Evropou v Hamaru," libuje si také kouč.

Celkem 27 kol. Jelo se mi dobře, říká Sáblíková

Erbanová si dá s Kazachy nášupem dalších pět oválů, až jí jejich ženská jednička Ajdovová zkříženýma rukama ukáže, že oni už končí. Ruská sprinterka Skokovová si zatím před nimi zkouší rovinky a na gumě přitom táhne za sebou svého kouče, aby to měla těžší. "To Martina mě zase v posilovně zvedá na nohou," prohodí Novák.

Další úkol pro jeho eso zní: 10 kol v klidnějším tempu pro závod na 5 000 metrů. Při každém průjezdu hlásí Sáblíkové čas na jedno kolo: 34,6... 34,3... 33,9... 33,5... 32,9. Stále přidává. "Jelo se mi dobře, tak jsem  trošku zrychlila," povídá. Novák neprotestuje. "Jela na pocit. Vypadá to fakt dobře."

Po hodině a čtvrt led opouštějí. Sáblíková má v nohách celkem 27 kol. "Když mám v přípravě fakt hustej trénink, dělám jich až 50," srovnává. Ale to bylo. Tady už jen ladí. "Ani jedno kolo nebylo úplně na ostro. Pořád mám rezervu."

V mixzóně si ji žádají reportéři německé i ruské televize. Přeskakuje z němčiny do angličtiny. Váš cíl pro Soči? "Medaile." Jaká? "Jakákoliv." Kolem prochází kouč Kazachů. "Vadim, spasíba," děkuje Novák.

Únavu vyšlapou Češky 20 minutami na rotopedu. Pěšky vyrážejí do 800 metrů vzdálené olympijské vesnice. Po obědě tu znovu roztáčejí nohy na rotopedu, zaklusají si, zamíří do posilovny. "Tentokrát ale nebudou nohama zvedat mých 95 kil, ale jen 70. Radši," usměje se Novák.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...