Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Soči 2014

Skvělý běh, nejistá střelba. Biatlonistky skončily ve štafetě čtvrté

Gabriela Soukalová odjíždí ze střelnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gabriela Soukalová odjíždí ze střelnice. | foto: MAFRA - Michal Sváček

LAURA (Od našeho zpravodaje) České biatlonistky v závěrečném závodě na olympijských hrách zůstaly pouze o jedno místo za medailovými stupni. Štafeta ve složení Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková doběhla na čtvrtém místě se ztrátou minuty a půl na vítěznou Ukrajinu. Stříbro bere Rusko, bronz Norsko.

České biatlonistky v cestě za senzační medailí zdržela špatná střelba. Každá členka štafety minimálně dvakrát chybovala a dohromady musely využít celkem čtrnáct náhradních nábojů, což byl vůbec druhý nejhorší výsledek ze všech.

Běžecky ovšem patřily k nejrychlejším a především díky fantastickému výkonu Gabriely Soukalové málem dosáhly i na medaili. K bronzu jim nakonec scházelo 46 sekund. I tak čtvrté místo znamená nejlepší výsledek v olympijské historii.

"Není důvod, proč být smutný, je to nejlepší výsledek v sezoně. Se čtrnácti dobíjenimi zajet čtvrté místo, to je super. To je nejvíc nejlepší," řekla Soukalová.

ON-LINE PŘENOS ZDE

Kouč Šikola překvapivě vsadil v úvodu na 23letou Evu Puskarčíkovou, dvaadvacátou z vytrvalostního závodu. Mladá biatlonistka ovšem nerozeběhla štafetu ideálně: čtyři chyby na střelnici, minutová ztráta a jedenáctá pozice.

Některé soupeřky - mezi nimi i favoritky - ovšem dopadly ještě mnohem hůře. První kolo mělo na závodní pole drtivý dopad. Němka Preusseová spadla a nabrala si do zbraně sníh, který ji pak na dlouhé minuty uvěznil na střelnici, Francouzka Brunetová dokonce omdlela a zdravotníci ji odnesli na nosítkách.

V úvodu se nedařilo se ani Běloruskám nebo Norkám. V čele tak upalovalo osamocené trio Itálie, Rusko, Ukrajina.

Brzy se však okruhem prohnalo tornádo jménem Gabriela Soukalová. Vytáhlá blondýna po dvou kilometrech na běžkách stáhla na vedoucí Itálii čtrnáct vteřin a letěla po mokrém sněhu ze všech nejrychleji.

Sedmá přijela na střelnici, odstřílela s nulou a dostala české družstvo na páté místo. Na poslední střelbě dvakrát zaváhala, přesto předávala jako druhá se ztrátou 27 sekund na Ukrajinu. Na trati bez námahy přesvištěla i Rusku Zajcevovou. Byl to ohromný výkon.

Třetí v partě, Jitka Landová se ovšem na střelnici zdržela poměrně dlohou dobu. Musela třikrát dobíjet a ztratila stříbrnou pozici. Předstihla ji štafeta Ruska, Norska i Kanady. Běžela však solidně a na trati své chyby alespoň částečně vykoupila.

Trenér pak trnul jak zvládne klíčovou střelbu vestoje. A opět se musel zhrozit. Úvodní dvě rány letěly mimo!

Dosud nejslabší z českého kvarteta se však vzchopila, další terče už klaply a dobrým běžeckým výkonem podpořila šance na historický úspěch. Předávala jako šestá, což byl před závodem vytyčený cíl.

Finišmenka Vítková k mizernému střeleckému výkonu českého družstva přidala další dvě chyby, ale zdolala alespoň kanadskou štafetu. Do cíle tak dorazila rozjásaná na čtvrté místě, v nejlepším českém výsledku na olympijských hrách.

"Kdyby nám před závodem někdo řekl, že budeme čtvrté, tak bychom ho považovaly blázna," usmála se Puskarčíková. "Ale když se teď podívám na výsledky a počty dobíjení, tak se tedy divím, že jsme skončily takhle vysoko."

Biatlon: Ženy - štafeta 4x6 km

1. Ukrajina (Vita Semerenková, Džymová, Valj Semerenková, Pidhrušná) 1:10:02,5 (0 tr. okruhů + 5 dobíjení), 2. Rusko (Romanovová, Zajcevová, Šumilovová, Viluchinová) -26,4 (0+4), 3. Norsko (Hornová, Eckhoffová, Flatlandová, Bergerová) -37,6 (0+5), 4. ČR (Puskarčíková, Soukalová, Landová, Vítková) -1:23,2 (0+14), 5. Bělorusko -1:30,9 (1+8), 6. Itálie -1:40,8 (1+9), 7. USA -2:11,7 (0+13), 8. Kanada -2:19,0 (2+12), 9. Švýcarsko -2:31,8 (0+9), 10. Polsko -2:31,9 (4+8).

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...