Sobota 19. září 2020svátek má Zita 20 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Soči 2014

Vynikající Soukalová má stříbro, zlomila kletbu čtvrtých míst

Gabriela Soukalová na stupních vítězů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gabriela Soukalová na stupních vítězů. | foto: MAFRA - Michal Sváček

LAURA (Od našich zpravodajů) Dvakrát smolně dojela čtvrtá, ale poslední šanci už z rukou nepustila. Biatlonistka Gabriela Soukalová si v olympijském závodě s hromadným startem dojela pro stříbrnou medaili! Nestačila pouze na nepolapitelnou Bělorusku Darju Domračevovou. Česká výprava tak v Soči slaví svou pátou medaili.

Opět to byly nervy. Když Soukalová dojela na poslední položku, tak věděla: Můžu jednou chybovat, ale víc ani ránu! Nakonec stejně jako v předchozích závodech, v nichž skončila dvakrát čtvrtá, nezvládla poslední střelbu čistě. Ale stačilo to.

Vydobytý náskok měl váhu, navzdory trestnému okruhu se udržela na stříbrné pozici. Do cílové rovinky vjížděla s pohodlným odstupem před soupeřkami a trochu vyděšeným výrazem, v němž se zračilo: Je to pravda? Mám medaili?

ONLINE PŘENOS ZDE

Pak jen máchla rukou nad hlavu, načež vyčerpaná projela cílovou čarou. Po většinu závodu bruslila na druhém místě a nepustila ho až do cíle. Soukalová rozdávala úsměvy, objímala gratulanty. Na stupně vítězů vyskočila s energií a vykroužila z prstů srdce.

Za chvíli už své kamarádce gratulovala i druhá česká biatlonistka Veronika Vítková, která dojela s nulou v zápise na pěkném devátém místě.

Už druhý stříbrný den českého biatlonu v Soči však mohl vypadat úplně jinak.

Vždyť to celou dobu vypadalo, že biatlonistky sotva uvidí na terče. Mlha, která dva dny nepustila do stejného závodu mužský balík, se však večer rozplynula, a tak se bez prodlev odstartovalo.

Úvodní dvě střelby závodnice zvládly až na pár výjimek čistě. Po první položce odjíždělo pohromadě kolem 20 žen!

Jen nedostižná Darja Domračevová rozjela vlastní tempo, na nějž nikdo jiný nestačil. Soukalová se dokázala držet alespoň na dohled běloruské šampionce, vyhnula se nebezpečnému pádu Zajcevové a dorazila ke druhé střelbě vleže na výhodné druhé pozici.

Tam se závodní pole pořádně proselo.

Sice se znovu střílelo většinou bezchybně, avšak rozdíly v rychlosti rozdrobily závodnice do větších rozestupů.

Na olympijských hrách v Soči Soukalová bavila novináře historkou, jak omylem...

Fakt jsem druhá? Šťastný výraz Gabriely Soukalové.

Domračevová pláchla a za ní se vydala silná skupina pronásledovatelek ve složení Soukalová, Bescondová, Mäkäräinenová a Sachenbacherová.

Třetí střelba rozhodla: vyřadila ze hry Bescondovou i Mäkäräinenovou, zatímco Soukalová uháněla bez chyby dál. Sachenbacherová na ni ztrácela 20 sekund, další se ocitly ještě o další půlminutu zpět.

Pak sice Soukalová jednou minula, jenže náskok měla dostatečný. Do cíle dojela se sedmisekundovým náskokem a už v cílové rovince slavila svou první olympijskou medaili. Pro bronz nakonec finišovala Tiril Eckhoffová z Norska.

Mezitím, co se závodilo o stříbro a bronz, už dávno řádila v cíli Darja Domračevová, nově trojnásobná šampiona ze Soči. Ačkoliv také biatlonové královně při poslední ráně povolily nervy a minula, Soukalová jejího zaváhání nevyužila. Měla totiž starosti sama se sebou.

Biatlon: Ženy - závod s hromadným startem (12,5 km)

1. Domračevová (Běl.) 35:25,6 (1 tr. okruh), 2. Soukalová (ČR) -20,2 (1), 3. Eckhoffová (Nor.) -27,3 (1), 4. Sachenbacherová-Stehleová (Něm.) -28,3 (0), 5. Gregorinová (Slovin.) -39,4 (0), 6. Hojniszová (Pol.) -54,9 (0), 7. Mäkäräinenová (Fin.) -1:01,5 (2), 8. Pidhrušná (Ukr.) -1:11,5 (0), 9. Vítková (ČR) -1:23,7 (0), 10. S. Gasparinová (Švýc.) -1:29,3 (2).

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...