3. července 2010 14:42 Lidovky.cz > Sport > MS ve fotbale

Zlomený nešťastník Gyan: Rozhodčí měl místo penalty uznat gól

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Uruguay - Ghana (Gyan neproměňuje pokutový kop) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uruguay - Ghana (Gyan neproměňuje pokutový kop) | foto: Reuters

JOHANNESBURG Ghanského fotbalistu Asamoaha Gyana bude asi ještě dlouho budit ze spaní zahozená penalta po ruce Luise Suáreze ze závěru prodloužení pátečního čtvrtfinále světového šampionátu proti Uruguayi.

Místo aby "černému kontinentu" zajistil historický postup do semifinále, napálil míč jen do břevna a pak se svým týmem neuspěl při střelbě pokutových kopů. Po zápase však tvrdil, že k penaltě vůbec nemuselo dojít, kdyby sudí Olegario Benquerenca místo Suárezovy ruky uznal gól.

VIDEO: "HÁZENKÁŘ" SUARÉZ. Ze zatracence se stal národní hrdina - VÍCE ČTĚTE ZDE!

Přestože televizní záběry ukázaly, že uruguayský útočník odvrátil míč po hlavičce Dominika Adiyiaha přesně na brankové čáře, Gyan a jeho spoluhráči se cítili okradeni o gól. "Nebylo potřeba, aby to byla penalta. Balon byl v brance, překročil čáru, a rozhodčí to neuznal. Kdyby to byl náš den, rozhodčí by to viděl a odpískal gól," tvrdil smutný hrdina pátečního dramatu.

Uruguay - Ghana (Nešťastní Ghaňaná opouštějí hřiště)

Před osudnou penaltou prý nebyl nervózní. Na turnaji už předtím ze značky pokutového kopu dvakrát skóroval a věřil, že uspěje i do třetice. "Nebál jsem se jít na penaltu, ale to je normální, protože jsem na penalty určený," podotkl Gyan.

AFRIKA PLÁČE. Šampionát pro Ghanu skončil, Uruguay rozhodla o postupu v penaltové loterii - VÍCE ČTĚTE ZDE!

Jeden z nejsmutnějších okamžiků v kariéře se snažil brát statečně. "Nedá se k tomu nic říct, takový je prostě fotbal. Oklepu se z toho, jsem psychicky silný," prohlásil útočník francouzského týmu Rennes. Spoluhráči ho po prohraných penaltách utěšovali a vůbec nic mu nezazlívali.

Uruguay - Ghana (Suarez hraje rukou)

"Každý může při pokutovém kopu selhat, to není chyba. Kopal to celým svým srdcem, chtěl stejně jako všichni ostatní vyhrát. Samozřejmě se teď cítí velmi špatně. Jako spoluhráči s ním sdílíme smutek, mluvili jsme s ním o tom, aby mohl co nejrychleji zapomenout," řekl obránce John Paintsil.

Stejně jako Gyan se domníval, že sudí Benquerenca měl místo nařízené penalty uznat branku. "V poslední minutě jsme dali gól, ale rozhodčí ho neuznal. Suárez byl posledním hráčem na brankové čáře a zasáhl míč rukou. Místo aby nám rozhodčí uznal gól, zapískal penaltu. Jenže to nebyla penalta, to byl gól," rozčiloval se Paintsil.

Uruguay - Ghana (rozhodující penaltu proměnil Abreu)

Suárez prožil podobně emotivní příběh jako Gyan, jen s odlišnými pocity na závěr. Nakonec byl uruguayským spasitelem, který zachránil jihoamerickou zemi před téměř jistým vyřazením. "Bylo to cenné vyloučení, v ten moment jsem neměl na výběr. Jednal jsem chladnokrevně. Myslím, že jsem předvedl nejlepší zákrok světového šampionátu," podotkl Suárez. Přirovnání k "boží ruce" však odmítl. "Ne, byla to Suárezova ruka," doplnil.

Ghanský trenér Milovan Rajevac na závěr tiskové konference prohlásil, že zvítězila sportovní nespravedlnost. Jeho uruguayský protějšek Oscar Tabárez však taková slova odmítl. "Ano, Suárez vystrčil ruku, ale je to podvod? Myslím, že to byl instinkt. Byl vyloučen, nezahraje si příští zápas. To jsou důsledky," řekl Tabárez.

Suáreze možná přijde ruka ještě dráž. Disciplinární komise FIFA se rozhodla, že celou situaci důkladně prozkoumá, a není vyloučeno, že uruguyaského kanonýra potká přísnější trest než na jedno utkání. V takovém případě by si už na turnaji nezahrál.

ČTK
  • 0Diskuse