Pondělí 26. října 2020svátek má Erik 12 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Soči 2014

Zranění Pančochové není vážně. Před rezonancí musela ještě na doping

Šárka Pančochová během olympijského slopestylu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šárka Pančochová během olympijského slopestylu | foto: ReutersReuters

KRASNAJA POLJANA Vyšetření hlavy a krku Šárky Pančochové magnetickou rezonancí neprokázalo žádné vážnější zranění po dnešním těžkém pádu ve finále slopestylu na olympijských hrách. Česká snowboardistka prošla vyšetřením v olympijské vesnici a je pouze potlučená. Nyní ji čeká intenzivní rehabilitace, její start v závodu v U-rampě není vyloučen.

O reprezentantku se po nehodě okamžitě postaral lékař české výpravy Vladislav Hospodár, který jí zakázal dnešní trénink v U-rampě a hodlá pravidelně monitorovat její stav. "Jak dostala tu první ránu, myslím, že byla trochu vypnutá, ale naštěstí se rychle probrala," uvedl Hospodár. "Nyní už dezorientovaná není, vypadá to dobře," řekl nedlouho po pádu.

ČTĚTE K TÉMATU

Pančochová upadla na prvním skoku v druhé finálové jízdě a od vážného zranění ji uchránila helma, která praskla. "Magnetická rezonance neodhalila žádné traumatologické změny, krk a hlava jsou v pořádku," informoval tiskový mluvčí Českého olympijského výboru Alexandr Kliment.

Snowboardistka musela po závodu ještě na dopingovou zkoušku. "S tím se trochu prala, protože napoprvé se jí to nepovedlo, měla toho dnes odpoledne opravdu dost," uvedl Hospodár. Nevyloučil, že by Pančochová mohla nastoupit do závodu v U-rampě, nic ale nechce podcenit.

Pamatuje si všechno

Pančochová si po pádu prý pamatuje všechno. "Je trošku rozhozená tím dopingem, mezitím půjde ještě na neurologické vyšetření. Je otázka, jak se rozvine postkomační syndrom, který může pár dní zanechat stopu," upozornil lékař, že otřes mozku může ovlivnit prostorovou orientaci Pančochové.

"Ale mám zkušenost u skokanů, že když spadnou, tak je to dobrý, protože si moc nepamatujou. Když si zlomí nohu, už tam nechtěj vylézt nahoru," poznamenal s úsměvem Hospodár. Strach o závodníky se prý naučil zvládat. "To bych se musel zbláznit. U těchhle sportů je to mimo rámec chápání," doplnil.

Když bude Pančochová v pondělí ráno v pořádku, brzdit ji nebude a do závodu v U-rampě ji pustí. "Je motivovaná strašně moc. Tady hrozně chtěla, bere to jako smůlu," konstatoval Hospodár. "Takže snad to bude jen krátkodobé a nenechá to následek. V prvních hodinách ji nenecháme dělat žádnou aktivitu," dodal.

Upozornil také, že helma na hlavě snowboardistky splnila v tomto případě přesně svou funkci. Kinetickou energii nárazu totiž absorbovala a tím, že se rozbila, utlumila náraz do hlavy. "Konstrukčně to takhle má být. Kdyby se nerozbila, bylo by to špatný," vysvětlil Hospodár. "Nedovedu si představit, kdyby měla čepici. To by bylo asi hodně špatný," dodal.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!
Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!

99 % přírodních ingrediencí a 1 % šetrných složek pro ochranu pokožky. To jsou dětské čisticí ubrousky Pampers® Coconut Pure™, které můžete...